Oversigt over Hofmansens bibliotek


Eks.:
Blå Sf 55 Otto Lybeck: Øresund i Nordens historie 1943 Stort format
    - Blå er en farvestrimmel på bogryggen, der oftest efterfølges af et tal.
    - Sf betyder Stort format, der ikke står i reolen sammen med normalt format.
    - Otto Lybech er forfatteren.
    - Øresund i Nordens historie er bogens titel.
    - 1943 er udgivelsesåret.

 

INDEX
BREVSAMLINGER
SELSKABET TIL UDGIVELSE AF KILDER TIL DANMARKS HISTORIE
DANMARKS RIGES BREVE, det danske sprog- og literatur selskab

REPERTORIUM:: fortegnelse over Danmarks breve fra middelalderen.
DANSKE MIDDELALDERLIGE REGNSKABER
AMTSUDGAVER AF DANMARKS RIGES BREVE
LANDSARKIVET FOR NØRREJYLLAND
LANDSARKIVET FOR DE SØNDERJYDSKE LANDSDELE
LANDSARKIVET FOR FYEN
LANDSARKIVET FOR SJÆLLAND
RIGSARKIVET
RIGSARKIVETS PUPLIKATIONER
ANDRE ARKIVER.
SELSKABET FOR UDGIVELSE AF KILDER TIL DANMARKS HISTORIE
DIVERSE OPSLAGSBØGER
DANMARKSHISTORIE
SLÆGTSBØGER
PERSONREGISTER
TOPOGRAFI

SAMFUNDET
ENKELTPERSONER

KIRKE, HISTORIE OG STRØMNINGER

KIRKE OG KLOSTER
RIGSVÅBEN OG ADEL
MILITÆR
TIDLIGERE DANSKE KOLONIER
NORDEN
SAMMENDRAG AF "STORT FORMAT" - GENTAGELSER
ENKELTPERSONER, FORSAT
DIVERSE



ØVERSTE HYLDE

BREVSAMLINGER
Hvid 1 Konge Christian IV's egenhændige breve, årene 1589-1625 1 1969
Hvid 2 Konge Christian IV's egenhændige breve, årene 1626-1631 2 1969
Hvid 3 Konge Christian IV's egenhændige breve, årene 1632-1635 3 1969
Hvid 4 Konge Christian IV's egenhændige breve, årene 1636-1640 4 1969
Hvid 5 Konge Christian IV's egenhændige breve, årene 1641-1644 5 1969
Hvid 6 Konge Christian Iv's egenhændige breve, årene 1645-1648 6-7 1969
Hvid 7 Konge Christian IV's egenhændige breve, årene 1584-1648 suplement 1970
Hvid 8 Missiver fra konge Chr. 1's og hans tid, 1. bind 1. hefte, årene 1450-1501 1912
Hvid 9 Missiver fra konge Chr. 1's og hans tid, 1 bind 2 hefte, årene 1502-1512 1914
Hvid 10 Missiver fra konge Chr. 1's og hans tid, 2 bind årene 1449-1513 1914
Hvid 11 Danske middelalderlige regnskaber 1447-1533
Hvid 12 Breve til og fra Mogens Gyldenstjerne og Anne Sparre, 1. bind årene 1523-1559 1929
Hvid 13 Breve til og fra Mogens Gyldenstjerne og Anne Sparre, 2 bind årene 1560-1565 1936
Hvid 14 Breve til og fra Mogens Gyldenstjerne og Anne Sparre, 3 bind årene 1566-1569 1941

Navne- og stedregister
Hvid 15 De Hansbergske registater1. bind 1544-1580 Forordninger 1943
Hvid 16 De Hansbergske registrater, 2. bind 1543-1549 Breve i uddrag 1949

SELSKABET TIL UDGIVELSE AF KILDER TIL DANMARKS HISTORIE
Hvid 17 1. hæfte Vitae Sanctorium Danerum 1908 latin og dansk
Hvid 18 2. hæfte Vitae Sanctorium Danerum 1910 Latin og dansk
Hvid 19 Frdr. ll's enke dronning Sophies kopibøger 1588-1617 1937 Register
Hvid 20 Frdr. ll's enke dronning Sophies kopibøger 1588-1617 1937 Dublet
Hvid 21 1. hæfte breve til og fra Kristoffer Gøje og Birgitte Bølle, årene 1560-1574 1897
Hvid 22 2. hæfte breve til og fra Kristoffer Gøje og Birgitte Bølle, årene 1575-1589 1883 Register
Hvid 23 1. hæfte aktstykker til rigsrådets og stændermødernes historie, 1588-1621 1883
Hvid 24 1. bind aktstykker til rigsrådets og stændermødernes historie, 1588-1626 1885
Hvid 25 2 bind 1. Aktstykker til rigsrådet og stændermødernes historie 1627-1681 1887
Hvid 26 2 bind 2. Aktstykker til statskollegiets historie 1910
Hvid 27 Kgl. kammerregnskaber fra Frdr. lll's og Chr. V's tid 1918 Register
Hvid 28 1. bind prins Christian (V.)s breve 1626-1642 1952
Hvid 29 2. bind prins Christian (V.)s breve 1627-1647 1956 Register
Hvid 30 1 a breve fra Jacob Langebæk 1735-1755 1895
Hvid 31 1 b breve fra Jacob Langebæk 1756-1775 1895 Register
Hvid 32 1. bind Christian Vlll's dagbøger 1799-1814 1943 Register
Hvid 33 2. bind Christian Vlll's dagbøger 1815-1821 1973
Hvid 34 1. bind Christian Vlll's breve 1796-1813 1965
Hvid 35 2. bind Christian Vlll's breve 1796-1813 1965 Register
Hvid 36 A.D. Jørgensens breve 1862-1897 1939 Register
Hvid 37 Breve fra Chr. Engelsen til Krabbe og Bang 1884-1906 1974 Om Rusland
Hvid 38 Den gamle kammerherre Ernst Bodenhoff 1874-1932 1935 Register
Tilbage til INDEX.

DANMARKS RIGES BREVE, det danske sprog- og literatur selskab
Hvid 1 1. bind 1-2, årene 789-1169 1946-1977 Person, sted, register
Hvid 2 1. bind 3, årene 1170-119 1946-1977 Person, sted, register
Hvid 3 1. bind 4, årene 1200-1210 1946-1977 Person, sted, register
Hvid 4 1. bind 5, årene 1211-1223 1946-1977 Person, sted, register
Hvid 5 2. bind 1, årene 1250-1265 1938-1960 Person, sted, indledning
Hvid 6 2. bind 2, årene 1266-1280 1938-1960 Person, sted, register
Hvid 7 2. bind 3, årene 1281-1290 1938-1960 Person, sted, register
Hvid 8 2. bind 4, årene 1291-1298 1938-1960 Person, sted, register
Hvid 9 2. bind 5, årene 1299-1305 1938-1960 Person, sted, register
Hvid 10 2. bind 6, årene 1306-1312 1938-1960 Person, sted, register
Hvid 11 2. bind 7, årene 1313-1317 1938-1960 Person, sted, register
Hvid 12 2. bind 8, årene 1318-1322 1938-1960 Person, sted, register
Hvid 13 2. bind 9, årene 1322-1327 1938-1960 Person, sted, register
Hvid 14 2. bind 10, årene 1328-1332 1938-1960 Person, sted, register
Hvid 15 2. bind 11, årene 1333-1336 1938-1960 Person, sted, register
Hvid 16 2. bind 12, årene 1337-1339. (uægte breve, rettelse) 1938-1960 Person, sted, register,
Hvid 17 3. bind 2, årene 1344-1347 1969-1972 Person, sted, register
Hvid 18 3. bind 3, årene 1348-1352 1969-1972 Person, sted, register
Hvid 19 3. bind 4, årene 1353-1356 1969-1972 Person, sted, register
Hvid 20 3. bind 5, årene 1357-1360 1969-1972 Person, sted, register
Hvid 21 3. bind 6, årene 1361-1363 1969-1972 Person, sted, register
Hvid 22 3. bind 7, årene 1364-1366 1969-1972 Person, sted, register
Tilbage til INDEX.

REPERTORIUM: fortegnelse over Danmarks breve fra middelalderen.
Ældre ikke så omfattende samling af breve, men på originale sprog, latin eller gammeldansk
Hvid 1 1. bind 2. hæfte årene 1327-1350, med udaterede breve 1895
Hvid 2 2 bind 1. hæfte årene 1351-1382 1896
Hvid 3 2 bind 2. hæfte årene 1382-1400, med udaterede breve 1898
Hvid 4 3 bind 2. hæfte årene 1420-1437 1900
Hvid 5 4 bind 1. hæfte årene 1401-1450, udaterede breve, rettelser historisk oversigt over arkiver 1906
Hvid 6 4 bind 2. hæfte Sted- og personregister. Efterskrift 1912
Hvid 7 2 række 1 bind 1451-1466, indledning 1928 Gammel sprogbrug, noter
Hvid 8 2. bind 1467-1478 1929 Gammel sprogbrug, noter
Hvid 9 3. bind 1479-1488 1931 Gammel sprogbrug, noter
Hvid 10 4. bind 1489-1496 1932 Gammel sprogbrug, noter
Hvid 11 5. bind 1497-1504 1933 Gammel sprogbrug, noter
Hvid 12 6. bind 1505-1510 1934 Gammel sprogbrug, noter
Hvid 13 7. bind 1511-20/2 1513 1935 Gammel sprogbrug, noter
Hvid 14 8. bind a) breveaf danske konger og sønderjyske hertuger (med hustruer) 1936
Hvid 14 8. bind b) Breve ordnede alfabetisk efter udstedernes navne 1936
Hvid 14 8. bind c) Breve af ukendte udstedere 1936
Hvid 14 8. bind d) Tilføjelser og rettelse til 1-7 bind 1936
Hvid 14 8. bind e) oplysninger om arkiver, historiker og samlere m. fl. 1936
Hvid 14 8. bind f) Håndskriftsamlinger f. eks. kloster, Ribe kapitel s. 61, Stubber Kloster s. 110 o.sv. 1936
Hvid 15 9. bind 1. hæfte personregister 1938
Hvid 16 9. bind 2. hæfte Stedregister 1939
Hvid 17 1. hæfte 1250-1305, Danmarks riges breve, historisk oversigt 1943
Tilbage til INDEX.

DANSKE MIDDELALDERLIGE REGNSKABER
Hvid 18 1 række 1. bind 1953 Mangler side 1 til 273
Hvid 19 3 række 1. bind, register 1956
Tilbage til INDEX.

AMTSUDGAVER AF DANMARKS RIGES BREVE
Hvid 20 Ribe-Ringkøbing amter, 2 del 1. hæfte 1250-1265 1939 Med avisudklip
Hvid 21 Ribe-Ringkøbing amter, 2 hæfte 1266-1290 1941
Hvid 22 Ribe-Ringkøbing amter, 3 hæfte 1291-1305
Hvid 23 Ribe-Ringkøbing amter, 1 hæfte 1323-1332 1948
Hvid 24 Ålborg-Hjørring-Thisted-Viborg amter, 2 del 1. hæfte 1250-1265 1939
Hvid 25 Ålborg-Hjørring-Thisted-Viborg amter, 2. hæfte 1266-1290 1941
Hvid 26 Ålborg-Hjørring-Thisted-Viborg amter, 3. 1291-1305 1943
Hvid 27 Ålborg-Hjørring-Thisted-Viborg amter, 3 del 1. hæfte 1323-1332 1949
Hvid 28 Frederiksberg-Holbæk amter, 2 del 1250-1322 1957
Hvid 29 Frederiksberg-Holbæk amter, 3 del 1 hæfte 1323-1332 1949
Tilbage til INDEX.

LANDSARKIVET FOR NØRREJYLLAND
Hvid 1 Alfabetisk register til fortegnelse over justitsarkiver
Hvid 2 Alfabetisk register til fortegnelse over præstearkiver
Hvid 3 De nørrejydske landdistrikters rets- og politikredse indtil 1956 1967
Hvid 4 Godsarkiver 1ryttergodserne. Registratur 3 1971
Hvid 5 Privatarkiver 1. Registratur 5 1975
Hvid 6 Danske landkommuner 1842-1970 1976
Tilbage til INDEX.

Viborg Landstings skøde og pantebeg.
Hvid 7 1 hæfte årene 1624-1639 1966
Hvid 8 1 hæfte årene 1624-1639 1966
Hvid 9 2 hæfte årene 1624-1637 1966
Hvid 10 2 hæfte årene 1624-1637 1966
Hvid 11 3 hæfte årene 1634-1637 1966
Hvid 12 4 hæfte årene 1624-1637 1970
Hvid 13 1 hæfte årene 1645-1652 1969
Hvid 14 1 hæfte årene 1645-1652 1969
Hvid 15 2 hæfte årene 1645-1652 1969
Hvid 16 3 hæfte årene 1645-1652 1970
Hvid 17 4 hæfte årene 1645-1652 1973
Hvid 18 Viborg landstings dombøger 1616 1965
Hvid 19 Viborg landstings dombøger 1617 A 1971
Hvid 20 Jyllands brevkiste 1891-1966 1966
Hvid 21 Præstearkiver og kirkeregnskabsbøger 1962 Oversigt
Hvid 22 Præstearkiver og kirkeregnskabsbøger 1962 Oversigt
Hvid 23 Forskellige arkiver ("X"- arkiver) 1964
Tilbage til INDEX.

LANDSARKIVET FOR DE SØNDERJYDSKE LANDSDELE
Hvid 1 Oversigt 1944
Hvid 2 1 hæfte sønderjyske skatte- og jordebøger fra reformationstiden 1895
Hvid 3 2 hæfte sønderjyske skatte- og jordebøger fra reformationstiden 1899
Hvid 4 Bibliografi over sønderjyske slægtstavlelitteratur, Olav Christensen
Tilbage til INDEX.

LANDSARKIVET FOR FYEN
Hvid 1 Hjælpemidler til arkivets benyttelse 1970
Hvid 2 Hjælpemidler til arkivets benyttelse 1970 Dublet
Hvid 3 Fyens stifte kirkebøger 1972
Hvid 4 De fynske godsarkiver 1973
Hvid 5 Karen Brahes bibliotek 1956
Tilbage til INDEX.

LANDSARKIVET FOR SJÆLLAND
Hvid 1 Retsbetjentarkiver, lollandske indtil 1919 1964
Hvid 2 Retsbetjentarkiver, falsterske indtil 1919 1964
Hvid 3 Hjælpemidler og deres benyttelse, Lolland, Falster og Bornholm 1966
Hvid 4 Retsbetjentarkiver, Sjællandske indtil 1919, Frederiksborg amt 1968
Hvid 5 Retsbetjentarkiver, Sjællandske indtil 1919, Præstø amt 1970
Hvid 6 Retsbetjentarkiver, Sjællandske indtil 1919, Sorø amt 1 1972
Hvid 7 Retsbetjentarkiver, Sjællandske indtil 1919, Holbæk amt 1973
Hvid 8 Lægsruller ca. 1830-1930, 1. og 2. udskrivningskreds. Historisk 1965
Hvid 9 Brandforsikringsarkivalier indtil ca. 1872 1967
Hvid 10 Kirkebøger, Bornholmske 1968
Hvid 11 Kirkebøger, Lolland-Falsterske 1969
Hvid 12 Kirkebøger, Roskilde Stifts IV 1973
Hvid 13 Skifteprotokoller, registratur og stednavneregister 1948
Hvid 14 Herlufsholm Birk tingbog 1630-33 1957
Hvid 15 Stiftamtmænd og amtmænd på Sjælland, Lolland-Falster og Bornholm 1848-1970
samt kommunesammenlægninger 1958-70 1970
Hvid 16 Dommere og domstole på Sjælland, Lolland-Falster og Bornholm 1919-69 1970
Hvid 17 Lolland-Falsterske herredsbøger, decimantlister m.v. fra tiden efter reformationen.
           Præsteindberetninger 1971
Hvid 18 Anklagemyndighed og politi på Sjælland, Lolland-Falster og Bornholm 1919-1972 1972
Hvid 19 Forbryelse og straf, en arkivudstilling 1975
Hvid 20 København og Møen, ældre fængselarkiver 1965
Hvid 21 København lavsarkiver. De forskellige erhverv 1971
Hvid 22 København politi og domsmyndigheder 1975
Tilbage til INDEX.

RIGSARKIVET
Hvid 1 A.D.Jørgensen. Udsigt over de Danske rigsarkivers hisorie 1884
Hvid 2 Vejl. arkivregistraturer, rentekammeret m.m. 160-1848 1892
Hvid 3 Vejl. arkivregistraturer, finansarkiverne 1660-1848 og generalpostdirektoratet 1711-1848
         1900
Hvid 4 Vejl. arkivregistraturer, privatarkiver fra det 19. århundrede 1923
Hvid 5 Vejl. arkivregistraturer, privatarkiver fra det 19. århundrede 1923
Hvid 6 Vejl. arkivregistraturer, danske kancelli 1943
Hvid 7 Den civile centraladministration 1848-1893 1894
Hvid 8 Den civile centraladministration 1894-1913 1921
Hvid 9 Den civile centraladministration 1914-1935 1936
Hvid 10 Rigsarkivets tjenestemænd 1889-1953 1954
Hvid 11 Meddelser om rigsarkivet med provinsarkiverne 1901-1905 1901
Hvid 12 Meddelser om rigsarkivet, årene 1921-55 1958
Hvid 13 Meddelelser landsarkiverne, årene 1921-55 1960
Hvid 14 Meddelelser om rigsarkivet og landsarkiverne 1956-1960 1961 Navneregister
Hvid 15 Meddelelser om rigsarkivet og landsarkiverne 1961-1965 1968 Navneregister
Hvid 16 Meddelelser om rigsarkivet og landsarkiverne 1961-1965 1968 Dublet
Hvid 17 Tidsakrift for arkivforskning, 6. bind nr.4 1977
Hvid 18 Privatarkiver statminister Niels Neergård 1854-1936 1973
Hvid 19 Afhandlinger om arkiver ved rigsarkivets 75 års jubilæum 1964
Hvid 20 Rigsarkivet, oversigt over private personarkiver 1972
Hvid 21 Rigsarkivet, oversigt over nyere arkiver 1972
Vejledende arkivregistratuer
Hvid 22 X De Sønderjydske fyrstearkiver 1959
Hvid 23 XI Tyske kancelli II 1962
Hvid 24 XII Rentekammeret I 1964
Hvid 25 XIII Kongehusarkivet. Konge Frederik VI's til Frederik VII's tid 1963
Hvid 26 XIII Kongehusarkivet. Konge Frederik VI's til Frederik VII's tid 1963 Dublet
Hvid 27 XV München-samlingen, Chr. II's med fleres arkiver 1969
Hvid 28 XVII Lokalarkiver til 1559, Geistlige arkiver i Ærkestiftet og Roskilde Stift 1973
Tilbage til INDEX.

RIGSARKIVETS PUPLIKATIONER
Hvid 1 Oversigt over landsarkivernes kirkebøger 1957
Hvid 2 Domænekontorets kortaflevering 1917. Diverse matrikel- og parcelkort 1962
Hvid 3 D:S:B: Ældre bygninger. (bl.a. Vinderup station) 1962
Hvid 4 D:S:B: personalakter. Personer afskedigede eller døde før 1932 1963
Hvid 5 Ansøgninger om overlærerembeder 1850-1915 1962
Hvid 6 Ansøgninger om overlærerembeder 1850-1915 1962 Dublet
Hvid 7 Udenrigsministeriet: samlede sager 1762-1866 1963
Hvid 8 Udenrigsministeriet: samlede sager 1762-1866 1963 Dublet
Hvid 9 Arkivvæsenets arkiv 1963, serie 7 nr. 1 1965
Hvid 10 Arkivvæsenets arkiv 1963, serie 7 nr. 1 1965 Dublet
Hvid 11 Love, bekendtgørelser m.m. vedrørende landsarkiverne 1965
Hvid 12 Landsarkiverne som vedenskabelige institutioner, seminar i Snoghøj 1967 1967
Hvid 13 Udenrigsministeriet: anliggender 1770-1848 1975
Hvid 14 De kgl. slotte og haver 1848. Regnskaber 1975
Hvid 15 Middelalderlige håndskriftsfragmenter. (bl.a. Lundenæs og Skive) 1976
Hvid 16 Fotografier fra SS. kontorer m.v. 1965
Hvid sf 58 Privatsrkiver 1963
Hvid sf 59 Professor Henrich O. Günther Ellinger 1963 Stort format
Hvid sf 60 Sognepræst Johannes Ferdinand Fenger 1963 Stort format
Hvid sf 61 Højskoleforstander Carl Fraderik Grove, København 1963 Stort format
Hvid sf 62 Sophus Birket-Smiths, litteraturhistoriker 1963 Stort format
Hvid sf 63 Frederik Bager, politiker 1963 Stort format
Hvid sf 64 Jesper Jespersen Bahnson, krigsminister 1963 Stort format
Hvid sf 65 Andreas Frederik Asmussen, departementschef 1963 Stort format
Hvid sf 66 Ernst Johannes Trier, højskoleforstander 1963 Stort format
Tilbage til INDEX.

ANDRE ARKIVER
Det kgl. danske selskab for fædrelandets historie og sprog
Det kgl. danske videnskabernes selskab

Erhvervsarkivet
Det kongelige gehejmearkiv/kongerigets arkiv
Det kongelige bibliotek
Universitetsbiblioteket
Hærens Arkiv
Danmarks Folkeminder

Tilbage til INDEX.

Det kgl. danske selskab for fædrelandets historie og sprog
Hvid 1 5. bind 1, de ældste danske arkivregistraturer 1910
Hvid 2 5. bind 2, de ældste danske arkivregistraturer 1910 Register

Det kgl. danske videnskabernes selskab
Hvid 3 Beretning om virksomheden 1949
Hvid 4 Beretning om virksomheden 1966

Erhvervsarkivet
Hvid 5 Erhvershistorisk årbog 1967 XVIII 1968
Hvid 6 Erhvershistorisk årbog 1968 XIX 1968
Hvid 7 Fremmedsproget literatur 1969
Tilbage til INDEX.

Det kongelige gehejmearkiv/kongerigets arkiv
Hvid 8 Meddelser for 1886-88 1889

Det kongelige bibliotek
Hvid 9 Det kgl. biblioteks embedsmænd 1653-1943 1918 Register
Hvid 10 Katalog over håndskrifter vedr. Dansk personalhistorie 1925
Hvid 11 Katalog over håndskrifter vedr. Dansk personalhistiorie 1927

Universitetsbiblioteket:
Hvid 12 Katalog over håndskrifter, personalhistorie 1929
Hvid 13 Katalog over håndskrifter, personalhistorie 1935

Hærens Arkiv :
Hvid 14 Dets Historie, plasering og inddeling af opgaver 1946

Danmarks Folkeminder
Hvid 15 Harald Jørgensen, Nordiske arkiver 1968
Tilbage til INDEX.

SELSKABET FOR UDGIVELSE AF KILDER TIL DANMARKS HISTORIE
Hvid 1 M. C. Gertz 1 Historiæ Danicæ 1970 Latin med Danske noter
Hvid 2 M. C. Gertz 2 Historiæ Danicæ 1970 do.
Hvid 3 Bue Kaae 1 Peter Hegelunds almanakoptegnelser 1565-1613 1976
Hvid 4 Bue Kaae 2 Peter Hegelunds almanakoptegnelser 1976 Navne og stedregister
Hvid 5 Troels Dahlerup 1 Det kgl. Rettertings domme og rigens forfølgninger fra Chr. III's tid 1959 Navne og stedregister
Hvid s6 Troels Dahlerup 2 Det Kgl. Rettertings domme og rigens forfølgninger fra Chr. III's tid 1969
           Navne og stedregister
Hvid 7 C. Rise Hansen. 1 Rigsrådets og Stændermødernes historie i Frederik III's tid 1648-50 1959
         Navneliste
Hvid 8 Knud Fabricius Kongeloven 1971 navneliste
Hvid 9 C. Paludan-Muller. De første konger af den oldenborgske slægt 1971
Hvid 10 William Christensen Dansk statsforvaltning i det 15. århundrede 1974 Navne og
           stedregister
Hvid 11 Einar Bager. Malmø Stadsbog 1549-1559 1972 Person-sted-ord. reg.
Hvid 12 Marcus Rubin. Frederik VI´s tid fra Kilerfreden til 1830 1970 register
Hvid 13 J.A. Fredericia 1 Danmarks ydre politiske historie 1629-1635 1972
Hvid 14 J.A.Fredericia 2 danmarks ydre politiske historie 1635-1645 1972
Hvid 15 Svend Thorsen. De Danske ministerier 1901-1929 1972
Hvid 16 Tage Kaarsted. De Danske ministerier 1929-1953 1977
Tilbage til INDEX.


NÆSTØVERSTE HYLDE

DIVERSE OPSLAGSBØGER

Personalhistorisk tidsskrift
Rød 1 A) Navneregister 1880-1965 1976
Rød 2 B) Navneregister 1880-1965 1976
Rød 3 C) Navneregister 1880-1965 1976
Rød 4 1 Dødsfald i Danmark 1771-1890 1976
Rød 5 2 100 års dødsfald (1771-1890)
Tilbage til INDEX.

Luxdorphs dagbøger
Rød 6 1 bind 1 og 2 hæfte 1745-1767 1915
Rød 7 1 bind 3 hæfte 1767-1773 1919
Rød 8 2 bind 2 hæfte 1778-1784 1928
Rød 9 2 bind 3 hæfte 1784-1788 1930
Rød 10 Danske prokuratorer 1660-1869
Rød 11 Repertorium over legater og milde stiftelser
Tilbage til INDEX.

DANMARKSHISTORIE
OP TIL ÅR 1300
FRA ÅR 1300 TIL 1500
FRA ÅR 1500 TIL 1600
FRA ÅR 1600 TIL 1700
FRA 1700 TIL 1800
FRA ÅR 1800 TIL 1848
SØNDERJYLLAND

FRA ÅR 1848 TIL 1864
FRA ÅR 1864 TIL 1900
2. VERDENSKRIG OG BESÆTTELSEN

Tilbage til INDEX.

DANMARKSHISTORIE, ALM.
Rød 1 H.P.Selmer: Danmarks kongestammer gjennem tusinde år 1864
Rød 2 Molbech: Historiske årbøger 3. del 1851
Rød 3 Dsk. sprogselskab: Danske historikere fra Saxo til Erslev 1923
Rød 4 Jens Engberg: Kilder til dansk historie i engelske arkiver 1968
Rød 5 Forskellige forfattere: "Til Knud Fabricius" fosl. artikler 1945 Personnr.
Rød 6 Geheimearkivet: Danske kongers håndfæstninger 1974
Rød 7 Kr. Erslev: Kilderne til Danmarks historie i Middelal. 1000-14 1892
Rød 8 P. Broch: Den oldenborgske kongeslægt 1870
Rød 9 H.E.Friis Brudstykker af det oldenborgske kongehus historie 1901
Rød 10 H.E. Friis: Brudstykker af det oldenborgske kongehus historie 3. del 1905
Rød 11 Anders Hedwald: Då Skåne var Danskt 1967
Rød 12 Forskellige: Skåne och regementet (om landet og folket) 1936
Rød 13 H.H.Lefolii: Selskabet for historiske kildeskrifters oversættelse 1900
Rød 14 P.F.Rist: Fortællinger og tyber 1910
Tilbage til DANMARKSHISTORIE

DANMARKSHISTORIE OP TIL ÅR 1300
Rød 1 Jul. Wulff: Kimbrertoget 1909
Rød 2 Abraham Cronholm: Nordiske vikingalivets historiska betydelse 1845
Rød 3 Joh. Steenstrup: Englands erobeing 1877
Rød 4 H.H.Lefolii: Egils saga 1875 Oversigt
Rød 5 Svend Grundtvig: Knud den Hellige 1869
Rød 6 Hans Olrik: Valdemarerne 1899
Rød 7 T. Bojsen: Jacob Sunesen af Møn 1902
Rød 8 A.Frabricius: Ingeborg, Philip Augusts dronning 1870
Rød 9 J.Ræder: Svend Estridsen og hans sønner 1871
Rød 10 Anna Heede: Holstenerpræstens krønike 1903 Register
Rød 11 Frederik Schiern: Dronning Dagmar 1854
Rød 12 Chr. Brunn: Berengaria af Portugal 1893
Rød 13 Marie Henckel: Erik Plovpennings døtre 1906
Rød 14 Sven Jansson: Sagorna om Vinland 1945
Rød 15 Kr. Erslev: Svaning-Hvitfelds Danmarkskrønike 1241-1282 1926
Rød 16 Sofus Larsen: Det lundske ærkesæde 1890
Rød 17 Henning Høirup: Biskop Gunner af Viborg 1961
Tilbage til DANMARKSHISTORIE

DANMARKS HISTORIE FRA ÅR 1300 TIL 1500
Rød 1 Anna Heede: Erik af Pommerns afsættelse 1971
Rød 2 Sven Tägil: Valdemar Atterdag 1962 Register
Rød 3 Kr. Erslev: Dronning Margrethe 1882
Rød 4 William Christensen: Unionskrigene og hansastaterne 1439-1466 1895
Rød 5 C.Rise Hansen: Christian 2.s arkiv 1958
Rød 6 William Christensen: Dronning Christines hofholdningsregnskaber 1904 Register
Tilbage til DANMARKSHISTORIE

DANMARKSHISTORIE FRA ÅR 1500 TIL 1600
Rød 1 Erik Kroman: Malmø rådstueprotokol 1503-1548 1965 Register
Rød 2 G. Jørgensen: Dronning Elisabeth (Chr. 2.) 1901
Rød 3 Georg Galster: Reynold Junges møntmesterregnskaber 1534-1540 1934 Register
Rød 4 Kr. Erslev: Konge og lensmand i det sextende århundrede 1970
Rød 5 W.Mollerup: Den nordiske syvårskrig 1881
Rød 6 Jens Nørregård: Peder Skram og Elsebe Krabbe 1887
Rød 7 U.Moltke: Slagene ved Marekjær og Axtorna 1896
Rød 8 Aksel Larsen: Kristian den fjerdes krige 1895
Rød 9 U.Moltke: Daniel Rantzauvs tog til Østergotland 1891
Rød 10 Troels Lund: Mogens Hejnesøn 1916
Rød 11 Otto Vaupell: Den nordiske syvårskrig 1891
Rød 12 H.D.Lind: Kristian den fjerde og hans mænd på Bremerholm 1974
Rød 13 E.Hedegård: Landsknægtene i Danmark i det 16. århundrede 1965
Rød 14 Poul Rasmussen: Herreklostrenes jordegods i det 16. århundrede 1957
Tilbage til DANMARKSHISTORIE

DANMARKSHISTORIE FRA ÅR 1600 TIL 1700
Rød 1 Mogens Strunge: Vasa-kongerne og Carl X Gustav 1941
Rød 2 Anders Hedwall: Skånska friskyttechefer 1676-1679
Rød 3 C.Paludan-Müller: Christian Barnskovs død i træfningen i Skällinge 1612 1870
Rød 4 Hans Ellekilde: "Gøngehøvdingen" Svend Poulsen Gønge 1947
Rød 5 Hans Ellekilde: "Gøngehøvdingen" Svend Poulsen Gønge 1947 Dublet
Rød 6 Louis Bobé: Ditlev V. Ahlefeldts memoirer 1617-1659 1896 Tysk
Rød 7 Chr. Brasen: Gunde Rosenkrantz memoirer under Frederik den tredie 1885
Rød 8 Knud Fabricius: 1. del Skånes overgang til Sverige 1645-1660 1955
Rød 9 Knud Fabricius: 2. del Skånes overgang til Sverige 1660-1676 1955
Rød 10 Knud Fabricius: 3. del Skånes overgang til Sverige 1955 Kort og oversigt
Rød 11 Knud Fabricius: 4. del Skånes overgang til Sverige 1958 Register
Rød 12 Jerker Rosén: Hur Skåne blev svenskt 1943
Rød 13 Frederik Böök: Historier från Hallandsåsen 1951
Rød 14 Maria Döös: Postridaren på Åsen 1951
Rød 15 Hembygdsföreningen: Bjärebygden 1974 1914 Årsbok
Rød 16 C.C.Lorentzen: Carl Gustav i Sønderjylland 1886
Rød 17 Kelvin Lindemann: Den kan vel frihed bære 1943
Tilbage til DANMARKSHISTORIE

Statskollegiets historie:
Rød 18 1. hæfte 1660-1676 1903
Rød 19 2. hæfte 1660-1676 1904
Rød 20 2. bind 1. hæfte 1660-1676 1909
Rød 21 2. bind2. hæfte Aktstykker til rigsrådet og stændermøderne i Chr. IV's tid 1886
Rød 22 3 bind 1. hæfte Aktstykker til rigsrådet og stændermøderne i Chr. IV's tid 1888
Rød 23 3 bind 2. hæfte Aktstykker til rigsrådet og stændermøderne i Chr. IV's tid 1890
Rød 24 S.A.Sørensen: Kjøbenhavns belejring 1658 1896
Rød 25 Erich Von Mettenborn: Königin Caroline Mathilde 1901 Tysk
Rød 26 H.E.Friis: Det oldenbogske kongehus' historie 1902
Rød 27 L.F.La Cour: De borgelige rigsdagsmænd 1660 1925 Register
Rød 28 Johan Jørgensen: Rentemester Henrik Müller 1966 Register
Rød 29 Frederik Weilbach: Frederik II's Italiensrejser 1933 Register
Rød 30 Bøggild Andersen: Hannibal Sehested 1942
Rød 31 S.Birket Smidt: Dr. med. Otto Sperlings selvbiografi 1885 Register
Rød 32 I.C.Curen: Niels Juel og Tordenskjold 1872
Rød 33 Holger Rørdam: Studenternes deltagelse i Københavns forsvar 1855 Register
Rød 34 Stehn Jacobsen: Den nordiske krigs krønicke 1972 Register
Rød 35 Carl Gustav Weibull: Freden i Roskilde 26/2 1658 1958
Tilbage til DANMARKSHISTORIE

DANMARKSHISTORIE FRA 1700 TIL 1800
Rød 1 A.P.Tuxen: Poul Vendelbo Løvenørn 1924 Register
Rød 2 J.O.Wahl: Felttogene 1716-1718 1903
Rød 3 Poul Harro Harring: Carl den XII's død 1864
Rød 4 Albert Sandklef: Kulknappan och Carl XII's død 1941 Kort
Rød 5 Boberg och Maijström: Tretusen man kvar på fjället (armfált) 1944 Kort
Rød 6 Johannes Skovgård: Tyske kancelli I 1946 Register
Rød 7 Breve fra Wilhelm af Würtenberg til Frdr. IV
Rød 8 F.Ahlefeldt Laurvig: Prins Carls rejse 1925
Rød 9 F. Schenenström: Armfeltska Karolinernas sista tåg 1918
Rød 10 A.Faye: Carl Xii i Norge 1868 Register
Rød 11 P.Fr.Rist: Fra støvlettiden 1884
Rød 12 Tuxen og Harbou: Magnus Stenbock i danskfangenskab 1713-1719 1915
Rød 13 Chr. Blangstrup: Begivenheder i Norden 1788 1889
Rød 14 J.A.Fredericia: Stavnsbåndets historie 1888 Register
Rød 15 Louis Bobé: Kristian den syvendes hof 1919 Register
Rød 16 Chr. Blangstrup: Chr. VII og Caroline Mathilde 1894
Rød 17 Aug. Fjelstrup: Skilsmissen mellem Chr. VII og Caroline Mathilde 1968
Rød 18 H.E.Friis: Det russiske fyrstehof i Horsens 1780-1807 1895
Rød 19 E.O.A.Hedegård: Frederik den sjette og "de røde fjer" bind 1 1975
Rød 20 E.O.A.Hedegård: Frederik den sjette og "de røde fjer" bind 2 1975
Rød 21 Axel Linvald: Kong Chr. VIII som prins 1786-1813 1943 Stamtavle og register
Rød 22 A.Thiset: Skånske by- og herredsvåben i dansk tid 1976
Rød 23 L.Koch: Struenses parti
Rød 24 Aug. Fjelstrup: Statsfangen Magnus Beringskjold 1913
Rød 25 Kirsten Bendixen: Abraham Lehns indtægts- og udgiftsbog 1718-1720 1964 Register
Rød 26 Birger Mörner: Kgl. majæstæts plaisér (Frdr. IV) 1907
Tilbage til DANMARKSHISTORIE

DANMARKSHISTORIE FRA ÅR 1800 TIL 1848
Rød 1 Nicolai Krarup: Danmark i nødsårene 1801-1814 1915 Tidstavle
Rød 2 Marcus Rubin: Studier til Danmarks historie 1807-1814 1892
Rød 3 Carl Th. Sørensen: Kampen om Norge i årene 1813-1814 1871
Rød 4 Carl Th. Sørensen: Kampen om Norge i årene 1813-1814 1871 Kort
Rød 5 L.I. Flamand: Mindeskrift om den 2. april 1801 1848
Rød 6 E.Briand de Crevecouer: Olfert Fischer 1964
Rød 7 Kommandør Wilde: Før jeg blev løjtnant 1895
Rød 8 Julius Clausen: Frederik Christian, hertug af Augustenborg æ765-1844 1896
Rød 9 Theodor Ewald: En slægts historie 1905
Rød 10 Poul Ib Liebe: Napoleons danske hjælpetropper 1968 Kort
Rød 11 Gehm. konf. råd Brastrup: Efterladte papier 1813-1814 1894
Rød 12 N.A.Larsen: Fra krigens tid 1807-1814 1878 Register
Rød 13 Dansk-norske heltehistorier
Tilbage til DANMARKSHISTORIE

DANMARKSHISTORIE SØNDERJYLLAND
Rød 1 Tr. Fink og Joh. Hvidtfeldt: Vejledning i sønderjyllands historie 1974 Register
Rød 2 Fritz J. West: De kgl. amtmænd i Slesvig 1660-1864
Rød 3 Åge Dahl: Ejderstedt provstis præstehistorier til 1864 1969 Register
Rød sf 19 J. Smidt: Slesvigske amtsforvaltere 1954 Register, stort format
Rød 4 Otto Fr. Arends: Gejstligheden i Slesvig og Holsten 1536-1864 I (A til K) 1932
Rød 5 Otto Fr. Arends: Gejstligheden i Slesvig og Holsten 1536-1864 II (L til Ø) 1932
Rød 6 Otto Fr. Arends: Gejsligheden i Slesvig og Holsten 1536-1864 1932 Register
Rød 7 Johs. v. Schrøder: Hertugdømmet Slesvigs topografi 1854 Register
Rød 8 Johs. v. Schrøder: Topografi over Holsten og Lauenburg 1855 Tysk
Rød 9 H.P.Hansen-Nørremølle: Sønderjylland 1892
Rød 10 Louis Bobé: Prins Hans af Glúcksborg 1911
Rød 11 Kort over Holstein Lauenburg 2 1861
Rød 12 Alex Thorsøe: Hertug Vilhelm af Glücksborg 1907
Rød 13 H.D.Kloppenborg-Skrumsager: Landeværn 1927
Rød 14 Gustav Johannsen: Sønderjylland og krige i Frankrig, Balkan m.m.
Tilbage til DANMARKSHISTORIE

DANMARKSHISTORIE FRA ÅR 1848 TIL 1864
Rød 1 B.Holst: Felttogene 1848-49-50
Rød 2 Oberst D. Waupel: Frederikstads forsvar 1888
Rød 3 Oberst D. Waupel: Fredericiaslaget 1892
Rød 4 C.Jensen: Minder fra krigsåret 1849 1898
Rød 5 Oberst N.P.Jensen: Kampen om sønderjylland 1916 Register
Rød 6 Gustav Thorsander: Dansk-tyska krigen 1899
Rød 7 P.Stavnstrup: Dansk tidehverv 1848-1864 1916
Rød 8 Danmarlssamfundet: 1864 i billeder og tekst 1914
Rød 9 Daniel Bruun: Fra krigens tid 1913
Rød 10 Daniel Bruun: Fra krigens tid 1913
Rød 11 Oberst N.P.Jensen m. fl.: Minder fra 1864
Rød 12 A.J.Gejlager: Veteranerne fortæller 1914
Rød 13 Niels K. Kristensen: For fædrelandet 1914
Rød 14 E.Bodenhoff: Dømt til døden 1917
Rød 15 C.M.J.Poulsen: Oplevelser i en sønderjydsk præstegård 1902
Rød 16 Frederik Hansen: Dagbogsblade fra 1864
Rød 17 Præsten i krigen 1900
Rød 18 Valdemar Rørdam: Den gamle kaptajn 1908
Rød 19 H.L.Møller: Krigen 1864 i digtning 1913
Rød 20 O.Waupell: Frederikstads forsvar og Hans Helgesen 1875
Rød 21 Alex Wilde: Fra krigen 1848-1849 1892
Rød 22 Felttogene 1848-49-50
Rød 23 Johannes Helms: Soldaterliv i krig og fred 1889
Rød 24 Hector Boeck: Dsk. mindesmærker og krigergrave1813,1848 og 1864 1915 Kort og
          register
Rød 25 J.Teisen: Måneds- og reserveløjtnanter 1848 og 1864 1964
Rød 26 Generalstaben: 4.de division i nørrejylland 1864 1936
Rød 27 Chr. Bredsdoff: På Feltfod 1911
Rød 28 Oberst Wørishøffer: Fortegnelse over danske frivilige 1864 1914
Rød 29 Åge Mogensen: Soldaten og den tabte krig 1963
Rød 30 F.F.Hansen: En compagnicomandants erindring 1911 Kort
Rød 31 Carl Th. Sørensen: Erindringer fra første regiment 1891
Rød 32 Ludvig Wagner: Krigsfangenskab 1864 1898
Rød 33 Ludvig Wagner: Krigsfangenskab 1864 1898 Dublet
Rød 34 Eugen Ibsen: Øjebliksbilleder fra krigen 1864 1883
Rød 35 Antonio Gallenga: Krigen i Slesvig 1864 1864
Rød 36 Ludvig Koch: Mit soldaterliv 1864 1964
Rød 37 Wilhelm Hansen: Episoden von schelsvig holstien 1950 Tysk
Rød 38 Valpladsen ved Idsted og Slesvig oegn 1850 Kort
Tilbage til DANMARKSHISTORIE

DANMARKSHISTORIE FRA ÅR 1864 TIL 1900
Rød 1 J.A.Fridericia: Den polistiske historie fra 1848 til 1914 1923 Register
Rød 2 Marius Rasmussen: Under Genreisningen 1870-1900 1916
Rød 3 Henrik Wulff: Da fjenden var i landet 1906
Rød 4 H.H.Holst: Frederik den syvendes levned 1864
Rød 5 E.Bodenhoff: Kongesorger (Frederik VII) 1913
Rød 6 H.Wulff: Den danske rigsdag 1879-1881 1882
Rød 7 Klaus Berntsen: Erindringer fra manddommens år 1923
Rød 8 Dr. Alex Thorsøe: Fra konge Kristian den niendes yngre dage 1913
Rød 9 Dr. Alex Thorsøe: Mindeblade fra Kristian IX´s ungdom 1917
Rød 10 W.Dinesen: Fra ottende brigade 1945 1848-64
Rød 11 W.Kaufmann: Tilbagetoget fra Dannevirke 1914 1848-64
Rød 12 Thomas Graae: Gamle minder 1917 1848-64
Rød 13 Generalstaben: Hæren ved dannevirke 1864 1938 1848-64

DANMARKSHISTORIE FRA 1900 TIL 2. VERDENSKRIG
Rød 1 Georg von Hase: De to hvide nationer 1935
Rød 2 Svend Blæsberg: Efter 1914 1951
Rød 3 C.H.Rørdam: Mine referatdage hos Christian IX 1930
Rød 4 (Fransk): Verdun argonne 1914-1918 1928 Billeder og kort
Rød 5 L´illustration"s krigsalbum 1926
Rød 6 Krigs-kronik 1: Soldaterbreve, fotos m.m. 1914
Rød 7 Barbara Tuchman: Kanonerne i august 1914 1964
Rød 8 Daniel Bruun: Fra de sidste tredive år 1927
Rød 9 Jacques Durville: Den foragtelige hær 1917
Rød 10 Ingeborg Steen-Hansen: Fra tre fronter 1916
Rød 11 Verdun argonne 1914-1918 1931
Rød 12 Daily mirror: Engelsk humor i tegninger 1914
Tilbage til DANMARKSHISTORIE

DANMARKSHISTORIE 2. VERDENSKRIG OG BESÆTTELSEN
Rød 1 Erhardt Larsen: Krigens dagbog 1945 Register
Rød 2 Frihedskampens veteraner: Faldne i Danmarks frihedskamp 1940-1945 1970
Rød 3 Axel Pontoppidan: De faldt for fædrelandet 1955
Rød 4 Jørgen Sehested: Broholm-mødet m.m. 1973
Rød 5 Svenska utriksdepartement: Sveriges forhållande til Danmark ach Norge 1945
Rød 6 A.Hartz: Og således måtte det gå 1945
Rød sf 20 Nationalarkivet: Dokumenter og dokumentationer hæfte 1 1977 Stort format
Rød sf 21 Nationalarkivet: Dokumenter og dokumentationer hæfte 2 1977 Stort format
Rød sf 22 Nationalarkivet: Dokumenter og dokumentationer hæfte 3 1977 Stort format
Rød sf 23 Rigsarkivet: Fortegnelse over fotografier fra Auswärtiges amt
             SS-kontorer m.m. 1965 Stort format
Rød 7 Gunnar Helweg- Larsen: Stormfulde døgn 1945
Rød 8 Jørgen Hæstrup: Grænseløs tilværelse 1967
Rød 9 Poul Sørensen: April i Danmark 1942
Rød 10 Gerster Sandemand: Robert, breve til min afdøde mand 1946
Rød 11 Flemming B. Muus: Monica Wichfeld 1954
Rød 12 Jørgen Halck: En dansk soldat 1947
Rød 13 Jørgen Halck: En dansk soldat, major Anders Lassen 1947
Rød 14 Erling Kiær: Med gestapo i kølvandet 1945
Rød 15 Poul Borchsenius: Hep! hep! af antisemitismens historie 1960
Rød 16 A.Olesen: Fra utrykte kilder 1951
Rød 17 Jon Galster: Amagers erobring 1976
Rød 18 Knud Nordentoft: Den hemmelige Danmarkshistorie
Rød 19 Erling Nielsen: Francis Bull fortæller (om Norge) 1963
Rød 20 W.Rjabow: Der Grosse Sieg 1975
Rød 21 Poul Trier Pedersen: Ungarns frihedskamp 1956
Rød 22 A.Kuznetsov: The Soviet armyofficer 1975 Engelsk
Rød 23 Perspektiv": Frihedskampen i Ungarn 1956
Tilbage til DANMARKSHISTORIE

SLÆGTSBØGER
Rød Sf 24 Vor slætsgård" udkast Stort format
Rød 1 Antoniewitz: Danske patricierslægter I 1956 Register
Rød 2 Antoniewitz: Danske patricierslægter I 1956 Dublet
Rød 3 Hiort-Lorentzen: Patriciske slægter 3. samling 1915 Register
Rød 4 Hiort-Lorentzen: Slægten Fog 1906
Rød 5 Jens Abildtrup: Søren Kierkegårds tipoldefar 1912 Register
Rød 6 H.Adsersen: Mit navns historie 1919
Rød Sf 25 Stamtavle over læge i Hvalsø, Lauritz Esmarch Bang 1936 Stort format
Rød 7 Christen Møller: Et nordslesvigsk hjem. Aasgaard 1919
Rød 8 L.P.Borberg: Familien Borberg 1944 Register
Rød 9 Åge Brask: Niels Bloch i Rold 1947 Register
Rød 10 Åge Brask: Niels Bloch i Rold 1947 Dublet
Rød 11 Åge Bloch: Den skalkagtige Schade og andre 1952 Register
Rød 12 Åge Bloch: Tordrup og Marsk Stigs slægt 1953 Register
Rød 13 Th. Bull: Fra den Bull-Østedske familiekreds 1954 Register
Rød 14 Albert Fabricius: Borgmester Niels Jacobsens stambog 1966 Register
Rød 15 H.Friis-Pedersen: Ole Hansen Ravn i Århus 1928 Register
Rød 16 C.H.Gundelach: Slægten Gundelach 1950
Rød 17 E.Lytthans Petersen: Simon C. Schiødt og Anna Harbo´s efterkommere 1927
Rød 18 Arkivar Hofmansen: Slægten Ytzen 1953
Rød 19 F.E.Hundrup: Lauritz Foss´s descendenter 1871
Rød 20 Släkten Berg von Linde 1938 Register
Rød 21 Provst F.C.Møller: Slægtsminder 1934
Rød 22 S.Nygård: Familien Nyegård på Frederikskilde 1933 Register
Rød 23 Elith Reumert: En race slægt (Heger) 1917
Rød 24 Ludvig Saxe: Slekten Saxe i 400 år 1940 Register
Rød Sf 26 Mogens Seidelin: Den Seidelinske slægtsbog 1943 Stort format
Rød 25 Th. Thaulow: En dansk-norsk slægt Falck 1931 Register
Rød 26 Lars Boe Thomsen: Boernes historie 1546-1960 1960
Tilbage til INDEX.

PERSONREGISTER
Rød 1 I.R.Trap: Kgl. dansk hof- og stats- calender for året 1843 1843
Rød 2 Frederiksberg bibliotek: Katalog over personalhistorie 1935
Rød 3 Frederiksberg bibliotek: Katalog over personalhistorie 1943 Tillæg
Rød 4 Kr. Erslev: Danmark-Norges len og lensmænd 1596-1660 1885
Rød 5 Frederik Barfod: Borgelige rigsdagsmænd fra 1660 1895
Rød 6 J.Block/Rigsark.: Stifamtmænd og amtmænd 1660-1848 1895
Rød 7 Henry Bruun: Danmarks amtsforvaltere 1660-1848 1919
Rød 8 Harald Hatt: Danmarks amtsforvaltere 1848-1932 1933
Rød 9 German Jonassen: Stiftamtmænd og amtmænd 1848-1922 1923
Rød 10 Palle Rosenkrantz: Amtmandsbogen 1660-1935 1936
Rød 11 Erichsen og A. Krarup: Dansk historisk bibliografi 3. bind 1929
Rød 12 Julius Clausen og P.Rist: Memoirer og breve
Rød 13 Th. Hauch-Fausbøll: Personalhistoriske samlinger, genealogisk tidskrift 1908
Rød 14 K.Carøe: Kgl. majestæts hofbarberer indtil 1660 1910
Rød 15 Rigsarkivet: Appelinstansernes embedsetat 1660-1919 1928
Rød 16 Danmarks lærerforening: Danmarks folkeskole 1924 1925
Rød 17 Hans Jørgen Swane: Legatstamtavle 1921
Rød 18 C.Jørgensen og Konradsen: Dsk. rektorer ved gymnasier siden reformationen 1967
Rød 19 F.C.Hundrup: Biografiske efterretninger vedr. philologiske embeds. 1849
Rød 20 Erh. Qvistgårs: Præstehustruer 1934
Rød 21 C.H.Ehrencron- Müller: Gravskrifter i Dsk. aviser 1759-1800 1944
Rød 22 Hauch-Fausbøll og S.Nygård: Patriciske slægter 5. samling 1930
Rød 23 Palle Rosenkrantz: Prokuratorerne i det 17-18. århundrede 1927
Rød 24 Palle Rosenkrantz: Prokuratorerne i det 19. århundrede 1928
Rød 25 Houmøller og T.Palsbo: Den dsk. bibliotekarstand 2. udgave 1963
Rød 26 Jens Lampe: Tønder seminarie-stat 1788-1963 1963
Rød 27 L.F.La Cour: Studenterne fra 1888 1913
Rød 28 Karl Larsen: Dansk forsikrings-stat 1946-47 1946
Tilbage til INDEX.


3. ØVERSTE HYLDE
Grøn 1 Årbog 1947, handels- og søfartsmuseet på Kronborg
Grøn 2 Årbog 1948, handels- og søfartsmuseet på Kronborg
Grøn 3 Årbog 1951, handels- og søfartsmuseet på Kronborg
Grøn 4 Årbog 1952, handels- og søfartsmuseet på Kronborg
Grøn 5 Årbog 1954, handels- og søfartsmuseet på Kronborg
Grøn 6 Årbog 1955, handels- og søfartsmuseet på Kronborg
Grøn 7 Årbog 1956, handels- og søfartsmuseet på Kronborg
Grøn 8 Årbog 1957, handels- og søfartsmuseet på Kronborg
Grøn 9 Årbog 1958, handels- og søfartsmuseet på Kronborg
Grøn 10 Årbog 1959, handels- og søfartsmuseet på Kronborg
Grøn 11 Årbog 1960, handels- og søfartsmuseet på Kronborg
Grøn 12 Årbog 1961, handels- og søfartsmuseet på Kronborg
Grøn 13 Årbog 1962, handels- og søfartsmuseet på Kronborg
Grøn 14 Årbog 1963, handels- og søfartsmuseet på Kronborg
Grøn 15 Årbog 1965, handels- og søfartsmuseet på Kronborg
Grøn 16 Årbog 1966, handels- og søfartsmuseet på Kronborg
Grøn 17 Årbog 1967, handels- og søfartsmuseet på Kronborg
Grøn 18 Årbog 1968, handels- og søfartsmuseet på Kronborg
Grøn 19 Årbog 1969, handels- og søfartsmuseet på Kronborg
Grøn 20 Årbog 1970, handels- og søfartsmuseet på Kronborg
Grøn 21 Årbog 1971, handels- og søfartsmuseet på Kronborg
Grøn 22 Årbog 1973, handels- og søfartsmuseet på Kronborg
Grøn 23 Årbog 1974, handels- og søfartsmuseet på Kronborg
Grøn 24 Årbog 1976, handels- og søfartsmuseet på Kronborg
Tilbage til INDEX.

TOPOGRAFI
GRUNDBØGER
HÅNDBØGER
MÅL OG HVORNÅR
HVOR
RINGKØBNING AMT
VIBORG AMT
RIBE AMT
VENDSYSSEL OG THISTED
HIMMERLAND
ÅRHUS - VEJLE
FYN, LOLLAND-FALSTER M.FL.
SJÆLLAND
KØBENHAVN
Tilbage til INDEX.


TOPOGRAFI

Grøn 1 Knud Prange: Hvorfor lokalhistorie 1971
Grøn 2 Kr. Møller: Sognearkiver 1937
Grøn 3 P.K.Hofmansen: Slægtsgårdsarkivet gennem 25 år 1966
Grøn 4 Herluf Nielsen: Kronologi 1965
Grøn 5 Dsk. historisk fællesfor.: Lokalhistorie-rigshistorie 1967
Grøn 6 Forskningens fællesudvalg: Forskningsstatistik 1970 1973
Grøn Sf 1 Cato Krag-Rønne: Ættegranskning, Norsk 1943 Stort format
Grøn Sf 27 Erik Brinch Petersen: Maglemosekultur 1972 Stort format
Tilbage til TOPOGRAFI

TOPOGRAFI, GRUNDBØGER
Grøn 1 O.Nielsen: Olddanske personnavne 1883
Grøn 2 Axel Olrik m. fl.: Dansk navneskik 1890
Grøn 3 Chr. Heilskov: Nordbonavne 1917
Grøn 4 Johs. Steenstrup: Mænds og kvinders navne i Danmark gennem tiderne 1918
Grøn 5 Alfred Thomsen: Vore slægtsnavne 1945
Grøn 6 Svend Aakjær: Bebyggelse og stednavne 1937
Grøn 7 Johannes Steenstrup: De danske stednavne 1918
Grøn 8 Gudmund Schütte: De danske stednavne fra Arilds tid 1927
Grøn Sf 28 Gunnar Knudsen: Stednavneudvalget gennem 25 år 1935 Stort format, register
Grøn 9 Kristian Hald: De danske stednavne på -um 1942
Grøn 10 Kristian Hald: Personnavne i Danmark I. oldtiden 1971 Register
Tilbage til TOPOGRAFI.


TOPOGRAFI HÅNDBØGER
Grøn 1 Almanak for året 1914 1914
Grøn 2 Peter Skautrup: Arv og gæld 1958
Grøn 3 V.A.Secher: Om vitterlighed og vidnebevis 1885
Grøn 4 Minerva mikrofilm: Danske aviser 1648-1967 Katalog
Grøn 5 Minerva mikrofilm: Topografisk kronologisk fortegnelse over danske aviser
         1648-1970 1971
Grøn 6 E.C.Glumsøe: Skriftlæsning for almueskolen
Grøn Sf 2 Vitae sanctorum danorum 1912 Med latin-dansk ordliste
Grøn Sf 3 Keld Milthers: Ledeblokke og landskabsformer i Danmark 1942 3 kort
Grøn 7 Th. Lind: Gyldendals forfatter lexikon 1895
Grøn 8 E.M.Nørregård: Stenene i vore gamle bygninger 1950
Grøn 9 Auktionsfortegnelse over Michael Neiendams bogsamling 1962
Grøn 10 Georg Christensen: Den danske literaturs historie 1924
Grøn 11 L.Bøtker m. fl.: Bibliografi over dansk folkekultur 1955 1967 Register
Grøn 12 B.Holbak m. fl.: Bibliografi over dansk folkekultur 1963-64 1966 Register
Grøn 13 Thyge J. Søegård: Tilstande i Jylland under og efter krigen 1657-59 1911
Grøn 14 Dsk. historisk fællesfor. literaturvejledning for provinsmuseer 1951
Grøn Sf 67 Provinsmuseer
Grøn 15 Jens Rolighed: Jyske digtere og deres hjemstavn 1960
Grøn 16 Anders Bæksted: Danske indskrifter 1968
Grøn 17 Åge Jørgensen: Danske gravminder af smedejern 1951
Grøn 18 Poul Eller: historisk kronologi 1964
Grøn 19 7 bind, 2. hæfte, fortid og nutid, dansk historisk fællesforening 1928
Grøn 20 8 bind, 1 hæfte, fortid og nutid, dansk historisk fællesforening 1929
Grøn 21 12 bind, 2 hæfte, fortid og nutid, dansk historisk fællesforening 1937
Grøn 22 12 bind, 3-4 hæfte, fortid og nutid, dansk historisk fællesforening 1938
Grøn 23 14 bind, fortid og nutid, dansk historisk fællesforening Særtryk
Grøn 24 15 bind, 1 hæfte fortid og nutid, dansk historisk fællesforening 1943
Grøn 25 15 bind, 2 hæfte, fortid og nutid, dansk historisk fællesforening 1943
Grøn 26 15 bind, 2 hæfte, fortid og nutid, dansk historisk fællesforening 1943 Dublet
Grøn 27 15 bind, 3 hæfte, fortid og nutid, dansk historisk fællesforening 1944
Grøn 28 15 bind, 4 hæfte, fortid og nutid, dansk historisk fællesforening 1944
Grøn 29 16 bind, 3 hæfte, fortid og nutid, dansk historisk fællesforening 1946
Grøn 30 16 bind, 4 hæfte, fortid og nutid, dansk historisk fællesforening 1946
Grøn 31 17 bind, 1-2 hæfte, fortid og nutid, dansk historisk fællesforening 1947
Grøn 32 5 hæfte, folkemindeforeningen "Danske folkeminder" 1959
Grøn 33 6 hæfte, folkeminderforeningen "Danske folkeminder" 1960
Grøn 34 6 hæfte, folkeminderforeningen "Danske folkeminder" 1960
Grøn 35 7 hæfte, folkeminderforeningen "Danske folkeminder" 1961
Grøn 36 9 hæfte, folkeminderforeningen "Danske folkeminder" 1963
Grøn 37 12 hæfte, folkeminderforeningen "Danske folkeminder" 1966
Grøn 38 Foreningen "Danmarks folkeminder", bibliografi over dansk folkekultur 1959 1961
Grøn 39 Præsteindberetninger tiæ Ole Worm 1623-25, Århus, Fyns og Lunde stifter 1974
Grøn 40 Præsteindberetninger, 1625-42, Ålborg og Ribe stifter 1970
Grøn 41 Poul Rasmussen: Århus domkapitels jordebøger II og III 1536-1600 1975
Grøn 42 O.Nielsen: Esrom klosters brevbog 1973 Ordliste
Grøn 43 Erik Kromann: Helsingør stadsbog 1549-1556 1971 Sted- og ordliste, m.m.
Grøn 44 Leif Ljungberg og e.Bager: Malmø tingbøger 1577-90 1968 Ordliste m.m.
Tilbage til TOPOGRAFI.


TOPOGRAFI MÅL OG HVORNÅR
Grøn 1 Poul Rasmussen: Mål og vægt 1967
Grøn 2 Poul La Cour: Historisk matematik 1909
Grøn 3 Tobias Dantzig: Tallet, videnskabens sprog 1965
Grøn Sf 29 N.E.Nørlund: De gamle danske længdeenheder 1944 Stort format
Grøn Sf 30 J.P.F.Königsfeldt / T.Cold: Genealogisk tabel over fyrstehuse 1910 Stort format
Tilbage til TOPOGRAFI.

TOPOGRAFI, HVOR
Grøn 1 Vilhelm Marstrand: Herredsinddelingen i Danmark 1937
Grøn 2 P.V.Grove: Danmark, illustreret reisehåndbog 1871 Kort
Grøn 3 Dansk folkemindesamling, topografisk ordning
Grøn 4 Anders Petersen: Vejviser for landet 1889
Grøn 5 Dansk literaturtidende: Trap og dens forgænger 1925
Grøn 6 O.M.Hofman-Bang: Jens Sørensen og Maren Nielsdatter,
håndbog til slægtshistoriske undersøgelser ved jydske arkiv 1927 Indlæg
Grøn Sf 31 Stednavneudvalget: Topografisk ordning af Danmarks egne 1959 Stort format
Grøn Sf 32 Stednavneudvalget: Topografisk ordning af Danmarks egne 1959
               Stort format, dublet
Grøn 7 Dansk folkemindesamling: Topografisk fortegnelse af Danmarks egne 1967
Grøn 8 Matrikelsvæsenet: Fortegnelse over købstæder, herreder og sogne 1954
Grøn 9 Justitsministeriet udskrivningsvæsenet: Lægdbetegnelser 1870
Grøn 10 Danmark statistik administrativ inddelling (november 1930) 1931
Tilbage til TOPOGRAFI.


SAMFUNDET
SAMFUNDET, LANDBRUG
SAMFUNDET, KULTUR OG FOLKLORE
SAMFUNDET, OVERTRO
SAMFUNDET, SPEC. LITERATUR

SAMFUNDET, LOVE, SOCIALE, ERHVERV
Grøn 1 1. hæfte, forarbejderne til Kristian V's danske lov 1891
Grøn 2 2. hæfte, forarbejderne til Kristian V's danske lov 1892
Grøn 3 3-4. hæfte, forarbejderne til Kristian V's danske lov 1892
Grøn 4 5. hæfte, forarbejderne til Kristian V's danske lov 1893
Grøn 5 6 hæfte, forarbejderne til Kristian V's danske lov 1893
Grøn 6 7-8. hæfte, forarbejderne til Kristian V's danske lov 1894 Register
Grøn 7 Glosarium over danske love, udstedt af Frdr. III 1652 Register
Grøn 8 Johan Jørgensen: Skrifter og testamenter 1968 Register
Grøn 9 P.V.Jacobsen: Det danske skattevæsen under Chr. III og Frdr. II 1974
Grøn 10 H.Nielsen og Thabitzer: Skatter og skatteforvaltning i ældre tid 1948
Grøn 11 Årbog for dansk etnologi og folkemindevidenskab, folk og kultur 1973
Grøn 12 N.Just- Hansen: Samfundslivet 1895
Grøn 13 Hugo Mathiassen: Snapstinget 1946
Grøn 14 Aug. Fjeldtrup: Guldmagere i Danmark i det 1700 århundrede 1906
Grøn 15 W.Mollerup: Vildskud. skitser af bylivet i 18. århundrede 1917
Grøn 16 Ingeborg Flovst: Fra nattmannshaugen til hovedtangen retsdokumenter 1952
Grøn 17 Aksel H. Pedersen: Henriques, en rettens tjener 1967
Grøn 18 B.Bering: Skole-calender. Beretning om embeder i Nørre jylland 1844
Grøn 19 P.C.B.Bondesen: Degnekår 1896
Grøn 20 L.Koch: Den danske landsbyskoles historie til 1848 1882
Grøn 21 Harald Jørgensen: Studier over fattigvæsenets udvikling i det 19. århundrede 1975
Grøn 22 Oluf Berholt: Pionerer, fra 1870'ernes arbejderbevægelse 1939
Grøn 23 Kirsten Bendixen: Danmarks mønt 1967
Grøn 24 H.A.Rambusch: En gammel jernbanemands erindringer 1854-1882 1916
Grøn 25 H.Grüner Nielsen: Folkelig vals 1920 Noder
Grøn 26 C.Nyrop: Blanco Luno og den danske bogtrykkerkunst 1881
Grøn 27 I.A.Ventcien: Stuegartneren 1877
Grøn 28 Johs. Trolle: Danske gartnere 1927 Register
Grøn 29 Jul. Petersen: Bartholinerne og kredsen om dem 1898
Grøn 30 Erik Steenberger: Vor navnkundige Thomas Bartholin 1955
Grøn 31 Gustav Scherz: Niels Stensen 1963
Grøn 32 Martin Le Maire: En livskirurgs erindringer fra Chr. IV's tid 1952
Grøn 33 Edv. Ehlers: Folkesypilis i Danmark 1919
Grøn 34 Johan Scharffenberg: Havde de previligerede kirurger eneret 1902
Grøn 35 Carøe og G.Norrie: Den danske lægestand 1901
Grøn 36 Eiler Høeg: Johann Valentin Wille (ca. 1700) 1934
Grøn 37 Edgar Schnohr: Thorkild Rovsing 1948
Tilbage til SAMFUNDET

SAMFUNDET, LANDBRUG
Grøn 1 Johs. Steenstrup: Den danske bonde og friheden 1888
Grøn 2 August F. Schmidt: Bytyr og byorne 1934 Register
Grøn 3 H.V.Lund: Den danske bondes trældom og frihed 1888
Grøn 4 C.C.Larsen: Det danske landbrugs historie 1925
Grøn 5 C.Rise Hansen: Skiftet efter rigsråd Eske Broch 1626 1965 Register
Grøn 6 Henrik Pedersen: Det danske landbrug på grund af Chr. V's matrikel 1688 1928 Register
Grøn Sf 4 Gunnar Olsen: Bol og by 1. præsteindberetninger o gøkonomiske vilkår
             1956 Stort format
Grøn Sf 5 Poul Rasmussen: Bol og by 2. de regelbundne landskifter 1962 Stort format
Grøn 7 H.P.Kristensen: Landbrugskrisen 1818-1828 1911
Grøn 8 Det gamle land, tiden før udskiftningen 1942
Grøn 9 Sigurd Jensen: Fra patriarkalisme til pengeøkonomi 1950 Register
Grøn 10 N.Rasmussen Søkilde: Landboreforerne 1888
Grøn 11 Edvard Holm: Kampen om landboreformerne 1888 Register
Grøn 12 A.M.Sørensen: Fra trællekår til friheds gry 1938
Grøn 13 De store landboreformer og handelsfrihedens tid 1936
Grøn 14 Fridlev Skrubbeltrang: Da står en ny tids bonde 1948
Grøn 15 V.Storck: Niels Johannes Fjords liv 1891
Grøn 16 L.Schrøder: Det danske hedeselskab 1866-1891 1892
Grøn 17 Karl Åmark: Landbruget i det nittende århundrede 1924
Grøn 18 Knud Thøgersen: Ringkøbning amts indsats i dansk landbrugs
           udvikling 1831-1934 1934
Grøn 19 J.V.Christensen: Liberalismen i Danmark 1930
Grøn 20 August F. Schmidt: Moser og tørv 1948 Register
Grøn 21 Johannes Bech: Renen som husdyr i hedeegne 1912
Grøn 22 Niels Fr. Rasmussen: Søren Klestrup og hans tid (ca. 1775) 1963
Tilbage til SAMFUNDET.

SAMFUNDET, KULTUR OG FOLKLORE
Grøn 1 P.Stavnstrup: Dansk sind 1915
Grøn 2 Gudmund Scütte: Dansk folkekarakter 1928 Register
Grøn 3 Cai M.Woel: Edvald Tang Kristensen, Danmarks folkeminder 1929 Register
Grøn 4 L.Bøtker m. fl.: Bibliografi over dansk folkekultur 1955 1957
Grøn 5 Erik Pontoppidan: Fejekost 1923 Register
Grøn 6 Hans Ellekilde: Foreningen gennem 25 år 1933
Grøn 7 Bødker og Holbek: Bibliografi over dansk folkekultur 1958 Register
Grøn 8 Bødker og Holbek: Bibliografi over dansk folkekultur 1959 Register
Grøn 9 Bødker og H.P.Hansen: 3. hæfte, folkeminder 1957
Grøn 10 Bødker og H.P.Hansen: 4. hæfte, folkeminder 1958
Grøn 11 Bødker og Chr. Lisse: 13. hæfte, folkeminder 1967
Grøn 12 Bødker og Chr. Lisse: 14. hæfte, folkeminder 1969
Grøn 13 Bødker og Chr. Lisse: 15 hæfte, folkeminder 1971
Grøn 14 Carsten Bregenhøj: Analyse af anekdotesamling 1969
Grøn 15 Karl Clausen: Folkeviser og nymodens sang i napoleonstiden I 1968
Grøn 16 S.Hakon Rossel: Den litterære vise i folketrationen 1971
Grøn 17 H.Ehrencron-Müller: Gamle bryllups- og ligvers 1923
Grøn 18 Hans Ellekilde: Sidsel Jensdatter 1956
Grøn 19 Gustav Henningsen: Vedel og syv og bogtrykkerne 1959 Bibliografi
Grøn Sf 33 Agnes Slott Møller: Folkevisebilleder 1923 Stort format
Grøn 20 William Waagner: Skøjeren synger 1927
Tilbage til SAMFUNDET.

SAMFUNDET, OVERTRO
Grøn 1 Nationalmuseet: Folkeliv og kulturlevn
Grøn 2 Johannes Bech: Laust Glavin 1939
Grøn 3 C.C.Matthiassen: Skuddet i dansk sygdomstro 1967
Grøn 4 C.Raunkier: Planterne i den religiøse digtning 1931
Grøn 5 Gudmund Scütte: Hedenskab i Danmark 1925
Grøn 6 Sugust F. Schmidt: Danmarks kæmpesten 1933
Grøn 7 Sugust F.Schmidt: Danmarks helligkilde 1926
Grøn 8 Gustav Henningsen: Kunsten at lyve lodret 1961
Grøn 9 Hans Ellekilde: Brændte Ole
Grøn 10 Laura Kieler: Det Stenholt gods (1659) 1909
Grøn 11 Lars Andersen: Folkesagn og folketro (Skippinge og Merløse) 1921
Grøn 12 Lars Andersen: Folkeliv (Skippinge og Merløse) 1922
Grøn 13 Gudmund Schütte: Oldsagn om godtjod 1907
Grøn 14 F.Ohrt: Udvalgte sønderjydske folkesagn 1919
Grøn 15 Pehr Johnsson: Sägner och folketro fra Göinge 1922
Grøn 16 Erik Westerby: Skarnskvinden Anna Maria og flere retssager 1937
Grøn 17 Valdemar Møller: Fra svundne dage II 1931
Grøn 18 Evald Tang Kristensen: Danske sagn 1939 Register
Grøn 19 Poul Lorentzen: Vilde og vilddyr i dansk folketro 1948
Grøn 20 Hans Ellekilde: 4 . hæfte danske folkesagn 1839-83, v/Svend Grundtvig 1947
Grøn 21 Hans Ellekilde: 5. hæfte danske folkesagn 1839-83, v/Svend Grundtvig 1947
Grøn 22 Nicolai Christensen: Folkesagn fra Kjær herred 1967
Grøn 23 J.C.Jacobsen: Danske domme i trolddomssager 1966
Grøn 24 David Grønlund: Historisk efterretning om hexe og ander i Ribe bye 1973
Grøn 25 Svend Grundtvig: Ny samling gamle danske minder 1857 Oversigt
Grøn 26 Svend Grundtvig: 3. samling gamle danske minder 1861 Oversigt
Grøn 27 Knud Bokkenheuser: Der går sagn om borgtapeter 1917
Grøn 28 H.P.Hansen: Kloge folk II 1943 Ord- og sagsliste
Tilbage til SAMFUNDET.

SAMFUNDET, SPEC. LITERATUR
Grøn 1 Jeppe Aakjær: Vejr, vind og folkesind 1917
Grøn 2 Jeppe Aakjær: Sommertaler 1913
Grøn 3 Jeppe Aakjær: Vredens børn 1923
Grøn 4 Jeppe Aakjær: Kong Volle 1956
Grøn 5 Niels Blicher: Topografi over Vium præstekald 1924
Grøn Sf 6 Søren Baggesen: Den Blicherske novelle 1965 Stort format, register
Grøn 6 Carit Etlar: Fortællinger, mens de kæmpede 1893
Grøn 7 Carit Etlar: Bjørneæt
Grøn 8 Carit Etlar: Minder 1907
Grøn 9 Kaj Munk: Hansidder ved smeltediglen 1938
Grøn 10 Kaj Munk: I guds bismer, sidste prædikener 1946
Grøn 11 Thorkild Gravlund: Dansk folkekarakter 1920
Grøn 12 Thorkild Gravlund: Kongerejsen 1924
Grøn 13 Thorkild Gravlund: Troldkedlen 1924
Grøn 14 Thorkild Gravlund: Helligdommen 1925
Grøn 15 Thorkild Gravlund: Arbejder af T.G. 1928 Register
Tilbage til SAMFUNDET.

TOPOGRAFI: RINGKØBNING AMT
Grøn Sf 34 Therkel Mathiassen: Studie over vestjyllands oldtidsbebyggelse 1948 Stort format
Grøn 1 Poul Lund: Madame Fabricius til Bramminge 1952
Grøn 2 N.P.Larsen: Hodsager-minder 1917
Grøn 3 Ejnar Poulsen: 2. bind Hardsyssels degnehistorier 1934 Register
Grøn 4 Evald Tang Kristensen: Gjellerup sogns degnehistorier 1917
Grøn 5 H.Grüner-Nielsen: Degnesang i Herning-egnen 1949
Grøn 6 Sigurd Skov: Nogle Blicher-illustrationer
Grøn 7 P.Kristensen/H.Krarup: Minder fra det svundne Hammerum herred 1891 1963
Grøn 8 Erhard Qvistgård: Ulfborg herreds gejstlige skifte- og justitsprotokol 1930
Grøn 9 Johan C. Sulskjær: Nørre Nissum sogn I 1932
Grøn 10 Johan C. Sulskjær: Nørre Nissum sogn II 1937
Grøn 11 Henry Lauritzen: Kendte midtjydske motiver 1964
Grøn 12 S.H.Rambusch: Iagttagelser fra midtjyllands hedeegne 1890-1904 1906
Grøn 13 Henrik Ussing/Danm. folkem. nr. 26: Fra hedeegnen 1923
Grøn 14 Valdemar Andersen: Den jydske hedekolonisation 1970 Register
Grøn 15 E.Dalgas: Geografiske billeder fra heden 1840 1916 Kort
Grøn 16 P.E.Müller: De jydske hedesletters naturhistorie 1924 Kort
Grøn 17 P.M.Rørsig: En Herremands dagbog
Tilbage til TOPOGRAFI


TOPOGRAFI: VIBORG AMT
Grøn 1 Historisk årbog for Skive og omegn 7. bind 1915 1915 Register
Grøn 2 Historisk årbog for Skive og omegn 41. bind 1949 1949
Grøn 3 Spøttrup
Grøn 4 N.Olesen Husted: Den polistiske udviklings historie i Salling 1908
Grøn 5 Skive turistforening: Skive 1954
Grøn 6 Turistforeningen årbog, Salling, Fur og Mors 1944
Grøn 7 Hist. årbog for Mors: Fra dommersæde til degnestol 1925
Grøn 8 J.Christensen: Om Hans H. Rosborg til Friisholt
Grøn 9 Svend Aakjær: Fjends herreds selvejerbønder
Grøn 10 Svend Aakjær: Stednavne og bebyggelser i Viborg amt 1938
Grøn 11 Hist. samfund f. Viborg amt: Billeder af viborg amts historie 1966
Grøn Sf 35 Kristian Vestergård: Vandmøller i Viborg amt 1975 Stort format
Grøn 12 G.Nørgård Jepsen: Midtjydske personligheder 1966
Grøn 13 Vilhelm Marstrand: Asmildstenen 1951
Grøn 14 Johan Hvidtfeldt: Viborg tugthus i 1700-årene 1950
Grøn 15 P.M.Rørsig: De store ildebrande i Viborg 1926
Grøn 16 Svend Aakjær: Viborg stifts bibliotek 1817-1942 1942
Grøn 17 Viborg byråd: Viborg købstads historie bind 1 1940
Grøn 18 W.Mollerup: Træk af bylivet i Viborg i 1700-tallet 1976
Grøn 19 Preislers hotel
Grøn 20 Hist. samfund f. Viborg katedralskoles historie 1960
Grøn Sf 36 Åge Bonde: Soldat i Viborg 1865-1965 1965 Stort format
Grøn 21 N.J.Termansen: St.Steensen Blicher 1901
Grøn 22 L.Schrøder: Enrico Mylius Dalgas 1901
Grøn 23 Daniel Bruun: Slægts- og barndomsminder fra Viborgegnen 1925
Grøn 24 Byhist.arkiv/O. Spreckelsen: Viborg bye borgebog 1713-1860 1955 Register
Tilbage til TOPOGRAFI


TOPOGRAFI: RIBE AMT
Grøn 1 Ribe Turistforening: Ribe
Grøn 2 Hist.samfund: Bind XIV fra ribe amt 1958
Grøn 3 Hist. samfund: Bind XV fra Ribe amt 1962
Grøn 4 Erik Kroman: Ribe rådstues dombøger 1527-1599 1974 Ordforklaring, register
Grøn 5 Helms og Arnberg: Ribe domkirke 1906
Grøn Sf 7 Forskellige: Ribe bispesæde 948-1948 1948 Stort format
Grøn 6 Lokalhist. udvalg: Esbjerg II 1930
Grøn 7 J.Raben: Fra Als og Sundeved V. hæfte 1932
Grøn 8 J.Raben: Fra Als og Sundeved VII. hæfte 1932
Grøn 9 J.Raben: Fra Als og Sundeved X.hæfte 1935
Grøn 10 A.J.Marcussen: Optegnelser fra Skrave sogn 1913
Grøn 11 O.Nielsen: Slavs herred 1868
Grøn 12 O.Nielsen: Malt herred I 1870
Grøn 13 O.Nielsen: Malt herred I 1870 Dublet
Grøn 14 O.Nielsen: Malt herred II 1870 Register
Grøn 15 Skads herreds tingbøger 1636-1640 1968 Register
Grøn 16 Skads herreds tingbøger 1640 3. hæfte 1964
Grøn 17 Skads herreds tingbøger 1640, 4. hæfte 1964
Grøn 18 Skads herreds tingbøger 1638, 4. hæfte 1957
Grøn 19 Skads herreds tingbøger 1639, 2. hæfte 1959
Grøn 20 Skads herreds tingbøger 1639, 3. hæfte 1960
Grøn 21 Skads herreds tingbøger 1639, 4. hæfte 1960
Grøn 22 Skads herreds tingbøger 1640, 1. hæfte 1963
Grøn 23 Skads herreds tingbøger 1640, 2. hæfte 1963
Grøn 24 Skads herreds tingbøger 1640, 5. hæfte 1965
Grøn 25 Niels M. Carlsen: Et vestslesvigsk småkårshjem 1944
Grøn 26 Troels Fink: Udskiftningen i Sønderjylland indtil 1770 1941
Grøn 27 G.Knudsen og Kretzschmer: Sydslesvig mellem angel og Frisland 1933 Kort
Grøn 28 P.O.Pedersen: Barndomsminde 1874-1890 1937
Tilbage til TOPOGRAFI


TOPOGRAFI: VENDSYSSEL OG THISTED
Grøn 1 Historisk samfund: Vendsysselske årbøger 1970 1970
Grøn 2 Turistforeningen: Nord for Limfjorden 1932
Grøn 3 C.Klitgård: Vendsysselske præstefamilier, 1. halvbind 1945
Grøn 4 C.Klitgård: Vendsysselske præstefamilier, 2. bind Register
Grøn 5 P.M.Rørsig: Skole, degn og skoleholdere i Vendsyssel, 1. hæfte 1933
Grøn 6 P.M.Rørsig: Skoler, degne og skoleholdere i Vendsyssel, 2. bind 1936
Grøn 7 P.M.Rørsig: Skoler, degne og skoleholdere i Vendsyssel, 3. hæfte 1940
Grøn 8 Kristen Klastrup: De første dyrlæger i Vendsyssel 1934
Grøn 9 C.Rise Hansen: Præsteindberetninger i Vendelbo stift 1568 og 1599 1964
Grøn 10 J.P.Stenholm: Ålborg klosterhistorie 1904
Grøn 11 Niels Levinsen: Folkeeventyr fra Vendsyssel 1958
Grøn 12 Ålborg katedralskole biografiske notitser 1840
Grøn 13 Svinkløv og omegn
Grøn 14 Særtryk familienavne i øster og vester Han herred
Grøn 15 Anders Bæksted: Besættelsen i Thisted 1696-98, 2. bind 1960 Register
Grøn 16 Historisk årbog for Thisted amt 1931
Tilbage til TOPOGRAFI


TOPOGRAFI, HIMMERLAND
Grøn 1 P.Hansen: Illustreret vejleder i Nordjylland 1899
Grøn 2 Hist.samfund Ålborg: Fra Himmerland og Kjær herred XXXVI 1947
Grøn 3 Hist.samfund Ålborg: Fra Himmerland og Kjær herred XXXVI 1947 Dublet
Grøn 4 Hist.samfund Ålborg: Fra Himmerland og Kjær herred XXXVIII 1949
Tilbage til TOPOGRAFI


TOPOGRAFI, ÅRHUS - VEJLE
Grøn 1 Rasmus Nielsen: Århus i (attenhundrede-)fyrrerne 1850
Grøn 2 Poul Rasmussen: Århus domkapitels jordebøger I 1600-1663 1972 Register
Grøn 3 C.J.T.Thomsen: Realregister til Århus bys skøde- og panteprotokoller I 1683-1693 1933
Grøn 4 Henrik Larsen: Vejlby sogns landbohistorie 1927
Grøn 5 Hist.samfund for Århus stift, årbog 1911 IV 1911
Grøn 6 Hist.samfund for Århus stift, årbog 1919 XII 1919
Grøn 7 Hist.samfund for Århus stift, indholdsfortegnelse 1908-1937 1938 Register
Grøn Sf 8 R.Berg: Frue kirke i Århus 1904 Stort format
Grøn Sf 37 Svend Jørgensen: Århus søndervold. Arkæologisk undersøgelse Stort format
Grøn Sf 38 Selskabet Polyhymnia gennem 100 år 1915 Stort format
Grøn 8 Larsen Ledet: Mit livs karusel 1949 Register
Grøn 9 H.H.Jørgensen: Gamle minder fra Havndal og omegn 1915
Grøn 10 Åge Brask: Kjellerup (v. Mariager) jydsk herregård fra vikingetid 1943 Register
Grøn 11 Samsø, vejledning
Grøn Sf 9 Thorvald Madsen: Rodstenseje og Odder sognebirks historie 1963 Stort format
Grøn 12 Poul Rasmussen: Århusgård og Aakjær lens jordebog 1544 1960 Register
Grøn 13 Poul Rasmussen: Silkeborg lens jordebog 1586 1964
Grøn 14 T.Bundgård Larsen: L.Larsen, lærer i Toustrup 1830-1880 1927
Grøn 15 L.Kragballe: Gamle minder fra Vejle, Horsens og København 1904
Grøn 16 Stednavneudvalget, Vejle amts stednavne 1944 Register
Tilbage til TOPOGRAFI


TOPOGRAFI, FYN, LOLLAND-FALSTER M.FL.
Grøn 1 A.Christensen og Dahlerup Aasum herreds tingbog, 1640-48 1962 Register
Grøn 2 A.Christensen og Dahlerup Aasum herreds tingbøger 1640-43, 1. hæfte 1955
Grøn 3 A.Christensen og Dahlerup Aasum herreds tingbøger 1640-43, 2. hæfte 1955
Grøn 4 A.Christensen og Dahlerup Aasum herreds tingbøger 1643-45, 3. hæfte 1956
Grøn 5 A.Christensen og Dahlerup Aasum herreds tingbøger 1643-45, 4. hæfte 1956
Grøn 6 A.Christensen og Dahlerup Aasum herreds tingbøger 1645-48, 1. hæfte 1960
Grøn 7 A.Christensen og Dahlerup Aadum herreds tingbøger 1645-48, 2. hæfte 1960
Grøn 8 A.Christensen og Dahlerup Aasum herreds tingbøger 1645-48, 3. hæfte 1960
Grøn 9 A.Christensen og Dahlerup Aasum herreds tingbøger 1645-48, 4. hæfte 1960
Grøn 10 A.Christensen og Dahlerup Aasum herreds tingbøger 1645-48, 5. hæfte 1960
Grøn 11 Svendborg hist.samf.: Den Reventlowske skole i 150 år 1934
Grøn 12 Henning Henningsen: Nyborg under krigene i det nittende århundrede 1950
Grøn 13 A.Fabricius: Drejø sogns beskrivelse og historie 1882
Grøn 14 P.Petersen: Lolland-Falsters navnebog 1902
Grøn 15 Ole Wedding: Markfællesskab og landskifte 1949
Grøn 16 F.Rønning: Fire fynske bondesønner 1898
Grøn 17 Lolland- Falsters hist.samf.: Breve fra Hunseby præstegård 1848-1866 1956
Grøn Sf 39 Alfred Larsen: Lolland-Falsters degen 1960 Stort format, register
Grøn 18 Lolland-Falsters hist.samf.: Vejenes udviklingshistorie på Lolland-Falster 1949
Grøn 19 A.Bjerrum og Chr. Lisse: Maribo amts stednavne 1954
Grøn 20 Bornholmsk samfund: Bornholms stednavne 1950
Tilbage til TOPOGRAFI


TOPOGRAFI, SJÆLLAND
Grøn 1 Det nationalhistoriske museum på Frederiksborg
Grøn 2 Fredensborg slotshave og marmorhave 1930
Grøn 3 H.C.Rosted: Træk af bondens historie på Hørsholm gods 1963
Grøn 4 K.Lund Aagård: Vejby-Tibirke journalen 1960
Grøn 5 C.H.Fuglsang: På Sjølunds fagre sletter 1938
Grøn 6 Kai Flor: Hornbæk 1915
Grøn 7 Anders Klarskov: Kultur og folkeminder XVIII Nordsjælland 1966
Grøn 8 J.Clausen og P.Rist: Den Helsingførske færgemand Lars Baake 1905
Grøn 9 J.E.C.Rosen: Kort over Kalundborg-Lammefjorden.
Grøn 10 Æbelholt klostermuseum 1957
Grøn 11 P.Røhn Christensen: Sandby før udskiftningen
Grøn Sf 10 H.V.Clausen: Fra Holbæk amt 1918 Stort format, register
Grøn Sf 40 Tage Christensen: Det skønne Odsherred 1953 Stort format
Grøn Sf 11 J.O.arhnung: Roskilde kapitels jordebog 1568 1965 Stort format, register
Grøn 12 J.Bloch: Landbrug og bondeliv 1770
Grøn 13 Hist.selsskab: Glostrup sogns kirkebog 1676-1814 1957
Grøn 14 Hans M.Olsen og S.Hansen: Herlufholm birks tingbog 1616-19, 2. hæfte 1954 Register
Grøn 15 Hans M. Olsen og S.Hansen: Herlufholm birks tingbog 1630-33, 1. hæfte 1955
Grøn 16 Hist.samf. for Præstø amt: Tangmosefolket Om bondeliv ca. 1800
Grøn 17 Peder D.Faber: Svend Poulsen, bonde i Sjælland 1820-67
Grøn 18 Ole Højrup: Levnedsløb i lørbymagle kirkebøger 1646-1731 1975 1. biografi
Grøn 19 Ole Høirup: Levnedsløb i Lørbymagle kirkebøger 1646-1731 1968 Noter, register
Grøn 20 Ole Karup Pedersen: Sokkelund herreds tingbøger 1621-28 1967
Grøn 21 Ole Karup Pedersen: Sokkelund herreds tingbøger1628-30 1960 Register
Grøn 22 Ole Karup Pedersen: Sokkelund herreds tingbøger 1630-32 1966
Grøn 23 Karen M. Olsen: Sokkelund herreds tingbøger 1632-34 1967
Grøn 24 Karen M. Olsen: Sokkelund herreds tingbøger 1634-36 1974
Grøn 25 Karen M. Olsen: Sokkelund herreds tingbøger 1636-37 1976
Tilbage til TOPOGRAFI


TOPOGRAFI, KØBENHAVN
Grøn 1 Marius Kristensen: Københavns amt landsbynavne 1913
Grøn 2 P.Hansen: Optegnelser om Kjøbenhavns amt rytterdistrikter 1866
Grøn 3 H.Trier: Ved Tronskifte. Borgerrepræsentanter 1670-1848 1906
Grøn 4 Den russiske orthedokse kirke i København
Grøn 5 W.Schorn: Da voldene stod 1905
Grøn 6 Bering Liisberg: Christianshavn 1918
Grøn 7 Rosenborg 1944
Grøn 8 Victor Krohn: Kastelskirken og dens menighed 1664-1936 1937
Grøn Sf 12 C.G.Schultz: stanley og hans gård Stort format
Grøn Sf 41 O.C.Nielsen: Kjøbenhavn. Chr. IV's kroning 1935 Stort format
Grøn Sf 42 O.C.Nielsen: Kjøbenhavn. Chr. V's rytterstatue 1936 Stort format
Grøn Sf 43 O.C.Nielsen: Kjøbenhavn. Peter Norden Sølling og bombebøssen 1936 Stort format
Grøn Sf 44 Steffen Linvald: Christianshavn 1948 Stort format
Grøn Sf 18 Kjøbenhavns brandforsikring, Københavns huse og indvånere efter branden 1728 1906 Kæmpeformat
Tilbage til TOPOGRAFI


ENKELTPERSONER
Grøn 1 Andreas Dolleris Bagger, Carl 1907
Grøn 2 Richard Petersen Baggesen, Jens og sofie v. Haller 1902
Grøn 3 Chr. Gierløff: Benneth, Thomas 1925
Grøn 4 Klaus Berntsen: Fra barndom og ungdom 1921
Grøn 5 Philip weilbach: Bissen 1898
Grøn 6 Louis Bobé: Livsdagen lang 1947 Register
Grøn 7 Willie Bodenhoff: Ernst Bodenhoff. Den gamle kammerherre 1935 Register
Grøn 8 Oskar Thyregod: Christian Bredahl
Grøn 9 Anders Uhrskov: En bog om Byskov 1960
Grøn 10 Chr. Jacobsen: Drakenberg, levneds beskrivelse 1774
Grøn 11 Jorn Rubow: Eckersberg og hans samtid
Grøn 12 Augusta Carit Etlar: I samtid med Carit Etlar II 1925
Grøn 13 Theodor Ewald: En slægts historie II. bind 1905
Grøn 14 Marius Kristensen: H.F.Feilberg 1923
Grøn 15 Marius Kristensen: H.F.Feilberg 1923 Dublet
Grøn 16 Aug. Fjelstrup: Søren August Fjelstrup 1904
Grøn 17 Johanne Kjær: Augusta Fenger 1932
Grøn 18 Jens A. Nielsen: Grundtvig og Gisselfeld 1961
Grøn 19 Carl andersen: Johan Peter Emilius Hartmann
Grøn 20 F.Rønning: Johannes Carsten Hauch 1903
Grøn 21 Chr. Bruun: Ludvig Holberg 1905
Grøn 22 Vilhelm Andersen: Ludvig Holberg 1904
Grøn 23 Carl Dumreicher: Just Johan Holten 1923
Grøn 24 L.Koch: Lucie Hørlyk 1913
Tilbage til INDEX.

NÆSTNEDERSTE HYLDE

KIRKE, HISTORIE OG STRØMNINGER
Blå 1 Bibelen, udstilling om bibelen
Blå 2 Større bibelhistorie for folkeskoler, real- og latinskoler 1877
Blå 3 Den unge Christen. Betragtninger ved confirmationen 1893
Blå 4 Barfod og Rørdam: Kirkekalender for Slesvig stift 1862
Blå 5 Einar Lund: Den kristne kirkes historie 1951
Blå 6 Vilhelm Bang: Den danske kirkes historie 1559-1699 1896
Blå 7 D.Helweg: Den lutherske kirkereform i Danmark 1877
Blå 8 Thomas Lange: Af livet og naturen 1876
Blå 9 Anders Hedwall: Diktcyklus om ärkebiskop Andreas Sunesen 1949
Blå 10 G.Jørgensen: Fra bispernes og munkenes tid i middelalderen 1917
Blå 11 Ivar Hertzprung: Danske kloster, økonomi, styrelse 1202-1319 1904
Blå 12 Holger Rørdam: Gensvar på prælaternes klagemål herredagen 1530 1885
Blå 13 Martin L.Laustsen: Biskop Niels Palladius 1550-60 1968
Blå 14 Georg Hansen: Præster på landet i det 18.århundrede 1944
Blå 15 F.Elle Jensen: Pietismen i Danmark
Blå 16 En årgang prædikener af provst Christoffer Glurup i Ronæs Håndskreven
Blå 17 Laurids Negård: Vilhelm Birkedal ca. 1850 1902
Blå 18 Sudanmissionen: Missionærer, billedserie 1951
Blå 19 Katarina Emmerichs visioner: Jesu lidelse 1944
Blå 20 L.J.Koch: Hans A. Brorson, visitatsberetninger 1960 Register
Blå 21 Holger Rørdam: Provst M. Hansens erindringer 1894
Blå 22 H.P.B.Barfod: Minder fra gamle grundtvigske hjem 1921
Blå 23 H.P.B.Barfod: Minder fra gamle grundtvigske hjem 1925
Blå 24 Ved biskop N.F.S.Grundtvigs jordefærd 1872
Blå 25 Åge Dahl: Sønderjyllands bispehistorie 1933 Register
Blå 26 H.F.Pedersen: Fra sydslesvigske præstegårde 1938
Blå 27 L.Nørgård: Præstens administrations forretninger 1938
Blå 28 Moder Basilea Schlink verden i oprør 1969
Blå 29 Tre skrivewlser om religion
Blå 30 Solbjerg menighed: Kristendomdkundskab
Blå 31 B.Gammeltoft-Hansen: "Hjælp, biskoppen kommer" 1975
Blå 32 F.Elle Jensen: Peter Rørdam, en levnedstegning 1925
Blå 33 H.M.Fenger: Erindringer fra mit liv 1925 Register
Blå 34 Jørgen Falk Rønne: I sol og blæst, minder fra min tid 1936
Blå 35 Hal Koch: Konstantin den store 1962
Tilbage til INDEX.

KIRKE OG KLOSTER
Blå 1 København, vor frue kirkes historie 1929
Blå 2 Vor frelsers kirke 1946
Blå 3 Garnisonskirken
Blå Sf 45 Frederiksberg kirke 1933 Stort format, register og kort
Blå Sf 46 Bremerholms kirke og Holmens menighed 1920 Stort format, navneregister
Blå 4 Æbelholt kloster, Sjælland 1945
Blå 5 Æbelholt kloster, Sjælland 1945 Dublet
Blå 6 Tibirke kirke Brochure
Blå 7 Roskilde Domkirke
Blå 8 Roskilde Domkirke
Blå 9 Roskilde Domkirke 1939
Blå 10 Sct. Bendts kirke, Ringsted 1955
Blå 11 Sct. Bendts kirke, Ringsted 1936
Blå 12 Bjernede kirke
Blå 13 Pedersborg kirke
Blå 14 Sct. Mariæ kirke, Helsingør
Blå 15 Bornholm, Østerlars kirke 1940
Blå 16 Fyn, Sct. Hans kirke, Odense
Blå 17 Sct. Knuds kirke, Odense 1844 Register
Blå 18 Sct. Knuds kirke, Odense 1875 Kort
Blå 19 Jylland, F. Uldall, de jydske granitkirker 1894 Register
Blå 20 Vor frue kirke, Ålborg
Blå 21 Budolfi kirke, Ålborg 1923
Blå 22 Vinderslev kirke
Blå 23 Sahl kirke
Blå 24 Horsens og omegnens kirker 1924
Blå 25 Sønderjylland, Domkirken i Haderslev
Blå 26 Tønder kirke 1951
Blå 27 Løgumkloster
Blå 28 Sverige, Lunds Domkirke 1929
Blå 29 Uppsala domkirkes skrudkammare 1939
Blå 30 Stockholm, riddarholmskyrkan
Blå 31 Stockholm, Svartbrødare klostres káldere
Blå 32 Norge, Tronhjems Domkirke 1885
Tilbage til INDEX.

RIGSVÅBEN OG ADEL
Blå 1 Poul B. Grandjain: Det danske rigsvåben 1926
Blå 2 Achen og Rostock: Bibliografi om heraldisk litteratur 1589-1969 1971 Register
Blå 3 Knud Prange: Heraldik og Historie 1962
Blå 4 Kraks vejviser: Minderig historie Kjøbenhavns vejvisere 1770-1870 1922
Blå 5 Palle Rosenkranz: Dansk adel 1932 Register
Blå 6 C.F.Bricka: Bemærkninger til "Danmarks adels årbog 1884" 1884
Blå 7 Thiset og Wittrup: Nyt dansk adelslexikon 1904
Blå 8 Th.Hauch-Fausbøll: Håndbog over ikke naturaliserede adel 1933
Blå 9 Lyke Zernichlaw: Elise Ahlefeldt-Laurvigen 1909
Blå 10 Mathilde Ahlefeldt-Laurvigen: Mindeblade og skizzer 1937
Blå 11 Adam Lewenshaupt: Karoline Edvard Gyldenstolpe 1941 Register
Blå 12 Eiler Nystrøm: Den Heilmstierne Rosencroneske stiftelse 1925 Register
Blå 13 F.R.Fris: Adelsfamilien Rosensparre 1872 Register
Blå 14 POul Reitzel: Familien Rosenørn 1932
Blå 15 Magda Axelsen: Slægten Thott i Horns- og Voldborg herreder 1917
Blå 16 Svend Gissel: Jacob Ulfelds jordebog 1588 1964
Tilbage til INDEX.


MILITÆR
VÅBENARTER
AFDELINGER
MARITIME

Tilbage til INDEX.

MILITÆR, HISTORIE
Blå 1 Kejserkrigen
Blå 2 Generalstaben: Frederik den VI's hær 1784-1814 1948
Blå 3 Premierl. Hanson: Den danske landsoldats historie 1902
Blå 4 Poul Buus: Af gammel krigsbrug 1933
Blå 5 Helge Klint: Militærhistorie 1970 Register
Blå 6 K.C.Rockstrok: I Udvikling af sen nationale hær 17. -18. århundrede 1909 Register
Blå 7 K.C.Rockstrok: II udvikling af den nationale hær 17. -18. århundrede 1909
       Register, dublet
Blå 8 K.C.Rockstrok: II udvikling af den nationale hær 17. -18. århundrede 1916 Register
Blå 9 K.C.Rockstrok: II udvikling af den nationale hær 17. -18. århundrede 1916
       Register, dublet
Blå 10 O.Kyhl: Den landmilitære centraladministrations embedsetat 1660-1763 1973 Register
Blå 11 O.Kyhl: Den landmilitære centraladministrations embedsetat 1660-1763 1975 Register
Blå 12 O.Kyhl: Den landmilitære centraladministrations embedsetat 1660-1763 1975
         Register, dublet
Blå 13 O.Kyhl: Den landmilitære centraladministrations embedsetat 1660-1763 1976 Register
Blå 14 O.Kyhl: Den landmilitære centraladministrations embedsetat 1660-1763 1976
         Register, dublet
Blå 15 G.Knudsen og M.Kristensen: Danske studier (bl.a. Blicherske soldathist.) 1921
Tilbage til MILITÆR.

MILITÆR, VÅBENARTER
Blå 1 Hans Nisted: Håndbog for lægdsforstandere og lægsmænd 1896
Blå 2 Foreningen "Elevskolens minde" elevskolen 1816-1912 1916
Blå 3 A.N.Hvidt: 1889-geværet i forsvarets tjeneste 1966
blå 4 A.Hoff og A.Hvidt: Den danske reserveofficer 1842-1967 1967
Blå 5 E.O.A.Hedegård: Generalstabens guidekorps 1968
Blå 6 Grundbog, den danske soldat
Blå 7 Forsvarministeriet: Lærebog for hærens menige korps m.m. 1956 Register
Blå 8 Tøjhusmuseet: Treårskrigens våben, matriel m.v. 1948
Blå 9 Tøjhusmuseet: Katalog over den historiske våbensamling 1877
Blå 10 Th. Møller: Gamle danske militær våben 1963 Register
Blå 11 Th. Møller: Gamle danske militær våben II 1968
blå 12 Th. Thaulow: Den danske soldat gennem tiderne (anmeldse) 1946
Blå 13 Dansk infanteris uniform m.m. gennem 200 år
Blå 14 Frederik U. Timm: Lovbestemmelser angående hestes udredelse til krigstjeneste 1841
Blå 15 E.M. Saugman: Den danske hærs lægevæsen gennem tiderne 1955 Register
Blå 16 F. Hansen og H. Sass: Den danske hærs veterinærttjeneste gennem tiderne
         1961 Register
Blå Sf 47 Rigsarkivet. Litteraturfortegnelse til hærafdelinger korps etc. 1976 Stort format
Blå 17 Ingeniørkorpsets arkiv bind I 1697-1848
Blå 18 Historisk skitse om 4. dragonregiment
Blå 19 Daniel Bruun: Da jeg var lyseblå gendarm, mine mandomsår 1926
Blå 20 Holger Rosencrantz: Minneblad ur kronprinsens husarregiments historia 1937
Blå 21 Pansertroppernes befalingsmandsskoler gennem 100 år 1968
Tilbage til MILITÆR.

MILITÆRE AFDELINGER
Blå 1 Morten Konighøvener: Det slesvigske regiment 1919
blå 2 Johan Nordentoft: Omkring oprettelsen af dronningens livregiment 1955
blå Sf 48 Valdemar Stilling: Danske livsregiment 1. batailon 1763-1913 1913
             Stort format, register
Blå 3 Chr. Bakkenheuser: 1. regiment 1935
Blå 4 Sjællandske regiment, kongensregiment 5. bataillon 1614-1914
Blå 5 Søltoft: 15. bataillons historie 1928 Register
Blå 6 E.Nedergård: 18. bataillons historie 1785-1885 1885 Navne
Blå 7 Wågepetersen og Norrie: Fortællinger af 18.bataillons historie (2. jægerkorps) 1935 Kort
Blå 8 C.R.Kofoed Jensen: 19. bataillons historie 1790-1815 1892
Blå 9 Poul U. Michelsen: 21. bataillons historie1788-1918 1918 Kort
blå 10 Morten Poulsen: Den gamle kaserne og dens batailloner 1929
Blå 11 L.Sabroe: Rigensgades kaserne 1959
Blå 12 Visebog for militære foreninger (interessant opdelt efter årstal og emner) 1895
Blå 13 Fr. Witthoff: Kan du huske ? (om soldaterlivet) 1933
Blå 14 Arne Hoff og Anton Hvidt: Kongens tro regimenter og hjemmeværn (oplysende) 1955
Tilbage til MILITÆR.

MARITIME
Blå 1 Hans Chr. Bjerg: Dansk marinehistorisk bibliografi 1500-1975 1975
Blå 2 E.J.Saabye: Lærebog for orlovsgæster 1949
blå 3 H.Digenkalv: Den danske flådes skibe i sidste århundrede 1906 Register
Blå 4 H.C.A.Lund: Søkadet-korpset 1701-1901 1901
Blå 5 P.Holck: Den historiske modelsamling på (Holmen) Frederiksborg slot 1939
Blå 6 Chr. Møllsted: Eksempler på national kunst 1962
Blå 7 Henning Henningsen: Bådeoptog i danske søkøbsteder 1953
Blå 8 Henning Henningsen: Indvidelser og optagelsesskikke tilsøs 1948
blå 9 Preben Holck: Cort Adeler ca. 1660 1934
blå 10 Knud Rasmussen: Dansk udlængsel, Vitus Bering 1931
blå 11 Erling Stensgård: Fra Bering-øen til Horsens, Vitus Bering park 1957
blå 12 Jørgen H. Barfod: Orlogsflåden på Niels Juels tid 1648-1699 1963
Blå 13 Sven Waxell: Vitus Berings eventyrlige opdagelsesfærd
Blå 14 Kay Larsen: Danmarks kapervæsen 1807-1814 1915
Blå 15 C.F.Wandel: Søkrigen i de dansk-norske farvande 1807-14 1915
Blå 16 P.F.Giødesen. Ivar Hwitfeldt 1885
blå 17 E.Briand de greve Couer: Ivar Hwitfeldt
Blå 18 Tidskrift for søvæsen/H.F.Kier: Rulle over "Prins Christian Frederik" 1808 1958
blå 19 C.L.With: Lorens Heinrich Fiskers liv og levned 1891
Blå 20 Chr. Bruun: Admiral lord Nielseon og Peter Willemoes 1882
Blå 21 L.C.Nielsen: Willempes 1908
Blå 22 Ensø-officier: Østersø-eskadren i 1864 1865
Blå 23 R.Hammer : O.C.Hammer 1928
Blå Sf 49 J.H.Schultz: Den danske marine 1814-1848, 1. bind 1930 Stort format
Blå Sf 50 J.H.Schultz: Den danske marine 1814-1848, 4. bind 1932 Stort format
Blå Sf 51 J.H.Schultz: Den danske marine 1814-1848, 1. del 1950 Stort format
Blå Sf 52 J.H.Schultz: Den danske marine 1814-1848, 2. del 1950 Stort format
Blå Sf 53 H.N.Andersen, etatsråd: Tilbageblik og udvikling 1952 Stort format
Blå Sf 54 H.N.Andersen, etatsråd: Det Østasiatiske kompagni Stort format
Tilbage til MILITÆR.

TIDLIGERE DANSKE KOLONIER
Blå 1 Ingeborg Raunkiær: Lægen Iserts breve fra dansk Guinea 1783-87 1917 Kort
Blå 2 Kay Larsen: Krøniker fra Guinea 1927
Blå 3 Kay Larsen: De danske i Guinea 1918 Register
Blå 4 Georg Nørregård: Guvernør Edv. Carstensens indberetning fra Guinea 1842-1850
       1964 Register
Blå 5 Johs. Krøir: J.W.Svedstrup 1955
Blå 6 Kay Larsen: Guvernører m. fl. i de danske tropekolonier 1940 Register
Blå 7 Rigsarkivet: Koloniernes centralstyrelse 1975
Blå 8 H.F.Garde: På orlogstogt til Vestindien for 100 år siden 1962
Blå 9 H.Hoffmeyer: Vor kirke i Vestindien 1905
Blå 10 Henning Heningsen: Virgin Islands 1967 1967
Blå 11 Kay Larsen: Dansk Vestindien 1666-1917 1928 Kort
Blå 12 Kay Larsen: De danske Ostindiske koloniers historie II 1908
Blå 13 Kay Larsen: Den danske Kinafærd 1922
Tilbage til INDEX.


NORDEN
Blå 1 Aksel Oldik og Hans Ellekilde: Nordens gudeverden, 1. hæfte Oversigt
Blå 2 Aksel Oldik og Hans Ellekilde: Nordens gudeverden, 2. hæfte
Blå 3 Aksel Oldik og Hans Ellekilde: Nordens gudeverden, 3. hæfte
Blå 4 Aksel Oldik og Hans Ellekilde: Nordens gudeverden, 4. hæfte
blå 5 Aksel Oldik og Hans Ellekilde: Nordens gudeverden, 5. hæfte
blå 6 Aksel Oldik og Hans Ellekilde: Nordens gudeverden, 6. hæfte
Blå 7 Aksel Oldik og Hans Ellekilde: Nordens gudeverden, 7. hæfte
Blå 8 Aksel Oldik og Hans Ellekilde: Nordens gudeverden, 8. hæfte
Blå 9 Aksel Oldik og Hans Ellekilde: Nordens gudeverden, 9. hæfte
blå 10 Aksel Oldik og Hans Ellekilde: Nordens gudeverden, 10-11. hæfte
Blå 11 Aksel Oldik og Hans Ellekilde: Nordens gudeverden, 12. hæfte
Blå 12 Aksel Oldik og Hans Ellekilde: Nordens gudeverden, 13-14. hæfte
Blå 13 Aksel Oldik og Hans Ellekilde: Nordens gudeverden, 15-16. hæfte
Blå 14 Aksel Oldik og Hans Ellekilde: Nordens gudeverden, 17-18. hæfte
         Heri indlagt oversigt
Hans Ellekilde: Tyske og nordiske guddomme
Blå 15 Henning Nielsen: Nordens enhed gennem tiderne i håndskrevet manuskript I 1938
Blå 16 Henning Nielsen: Nordens enhed gennem tiderne i håndskrevet manuskript II 1938
blå 17 Henning Nielsen: Nordens enhed gennem tiderne i håndskrevet manuskript III 1938
Blå 18 Dalhoff- Nielsen: Nordiske frivilige
Blå 19 Foreningen Norden: Norden i Världen 1973
Blå 20 Julius Clausen: Skandinavismen 1900
Blå 21 Helge Anderson: Claus Mortensen, Skånes reformator
Blå 22 Bengt Åberg: En Skånekyrka - Strovelstrop kyrka 1949 Register
Blå 23 Dansk skånsk forening: Meddelser II 1955 1955
blå 24 Dansk skånsk forening: Meddelser III 1956 1956
Blå 25 Dansk skånsk forening: Meddelser V 1956 1956
Blå 26 Dansk skånsk forening: Meddelser VI 1957 1957
Blå 27 Dansk skånsk forening: Meddelser XVI 1963 1963
Blå 28 Dansk skånsk forening: Meddelser XVII 1964 1964
Blå 29 Dansk skånsk forening: Meddelser XIX 1965 1965
Blå 30 Skånsk samlings årsbok 1955
Blå 31 Kappel: Skåne, frænders og venners land Kort
Blå Sf 55 Otto Lybeck: Øresund i Nordens historie 1943 Stort format
Blå 32 Vimar Ahlström: Prosten Jon Steingrimsson 1955
blå 33 Ida Falbe-Hansen: Øhlenslægers nordiske digtning 1961
Blå 34 Johan Borgen: Noveller 1967
Blå 35 F.E.Sillanpäa: Människor i sommernatten 1959
Blå 36 Joh. Ludv. Runeberg: Fændrik Stål 1913
Blå 37 Olai Ovenstad: Den norske hærs officerer, 2. hæfte 1628-1814 1949
Blå 38 Olai Ovenstad: Den norske hærs officerer, 3. hæfte 1628-1814 1949
Blå 39 Olai Ovenstad: Den norske hærs officerer, 4. hæfte 1628-1814 1949
Blå 40 Olai Ovenstad: Den norske hærs officerer, 5. hæfte 1628-1814 1949
Blå 41 Olai Ovenstad: Den norske hærs officerer, 6. hæfte 1628-1814 1949
Blå 42 Olai Ovenstad: Den norske hærs officerer, 7. hæfte 1628-1814 1949
Blå 43 Olai Ovenstad: Den norske hærs officerer, 8. hæfte 1628-1814 1949
Blå 44 Olai Ovenstad: den norske hærs officerer, 9. hæfte 1628-1814 1949
Blå 45 Olai Ovenstad: Den norske hærs officerer, 10. hæfte 1628-1814 1949
Blå 46 Olai Ovenstad: Den norske hærs officerer, 11. hæfte 1628-1814 1949
Blå 47 Olai Ovenstad: Den norske hærs officerer, 12. hæfte 1628-1814 1949
Blå 48 Olai Ovenstad: Den norske hærs officerer, 13. hæfte 1628-1814 1949
Blå 49 Olai Ovenstad: Den norske hærs officerer, 14. hæfte 1628-1814 1949
Blå 50 Olai Ovenstad: Den norske hærs officerer, 15 hæfte 1628-1814 1949
Blå 51 Olai Ovensted: Den norske hærs officerer, 16 hæfte 1628-1814 1949
Blå 52 Olai Ovenstad: Den norske hærs officerer, 17 hæfte 1628-1814 1949
Blå 53 Olai Ovenstad: Den norske hærs officerer, 18. hæfte 1628-1814 1949
Blå 54 Ingegerd Hildebrand: Den svenska kolonin St.Barthelemy 1951
Blå 55 Söderhjelm och Palmestierna Oscar I 1967
Blå 56 Sigurd Orjangård: Anor ach minnen. Släktgårdar 1947 Register
blå 57 H.F.Poulsen: Skildring af studerendes gjensidige besøg 1842
Blå 58 Bengt Strömberg: Uppsala Årkesäte 800 år 1964
Blå 59 Vägledning i livrustkammaren, Stockholm 1937 Register
Tilbage til INDEX.

SAMMENDRAG AF "STORT FORMAT" - GENTAGELSER
Sf 1 Cato Krag-Rønne: Ættegranskning (norsk) 1943 Register
Sf 2 Gertz Vitae sanctorum danorum 1912 Med latin -dansk ordliste
Sf 3 Keld Milthers: Ledeblokke og Landskabsformer i Danmark 1942 3 kort
Sf 4 Gunnar Olsen: Bol og by I præsteindberetninger og økonomiske vilkår 1956
Sf 5 Poul Rasmussen: Bol og by II, de regelbundne landskifter 1962
Sf 6 Søren Baggersen: Den Blicherske novelle 1965 Register
Sf 7 Forskellige: Ribe bispesæde 948-1948 1948
Sf 8 R.Berg: Frue kirke i Århus 1904
Sf 9 Thorvald Madsen: Rodstenseje og Odder sognebirks historie 1963
Sf 10 H.V.Clausen:Fra Holbæk amt 1918 Register
Sf 11 J.O.Arhnung: Roskilde kapitels jordebog 1568 1965 Register
Sf 12 C.G.Schultz: Stanley og hans gård
Sf 13 Eugene Bagger: Frantz Joseph 1933
Sf 14 Chr. A. Bøje: Danske guld- og sølv smedemester før 1870 1946
Sf 15 Petroneus: Satyricon (fradet gamle Rom) 1945
Sf 16 Knud Poulsen: Rejse iSpanien 1953
Sf 17 Brevkopibog
Sf 18 Kjøbenhavns brandforsikring: Københavns huse og indvånere efter branden 1728 1906
Sf 19 J.Smith: Slesvigske amtsforvaltere 1954 Register
Sf 20 Nationalarkivet: Dokumenter og dokumentationer, hæfte 1 1977
Sf 21 Nationalarkivet: Dokumenter og dokumentationer, hæfte 2 1977
Sf 22 Nationalarkivet: Dokumenter og dokumentationer, hæfte 3 1977
Sf 23 Rigsarkivet: Fortegnelse over fotografier fra Auswärtiges amt SS-kontorer m.m. 1965
Sf 24 Vor slægtsgård" udkast
Sf 25 Stamtavle over læge i Hvalsø, Lauritz Esmarch Bang 1936
Sf 26 Mogens Seidellin: Den Seidelinske slægtsbog 1943
Sf 27 Erik Brinch Petersen: Maglemosekultur 1972
Sf 28 Gunnar Knudsen: Stednavneudvalget gennem 25 år 1935 Register
Sf 29 N.E.Nørlund: De gamle danske længdeenheder 1944
Sf 30 J.P.F.Königsfeldt/T.Cold: Genealogisk tabel over fyrstehuse 1910
Sf 31 Stednavneudvalget: Topografisk ordning af Danmarks egne 1959
Sf 32 Stednavneudvalget: Topografisk ordning af Danmarks egne 1959 Dublet
Sf 33 Agnes Slott Møller: Folkevisebilleder 1923
Sf 34 Therkel Mathiassen: Studie over Vestjyllands oldtidsbebyggelse 1948
Sf 35 Kristian Vestergård: Vandmøller i Viborg amt 1975
Sf 36 Åge Bonde: Soldat i Viborg 1865-1965 1965
Sf 37 Svend Jørgensen: Århus søndervold. Arkæologisk undersøgelse
Sf 38 Selskabet Polyhymnia gennem 100 år 1915
Sf 39 Alfred Larsen: Lolland-Falsters degne 1960 Register
Sf 40 Tage Christensen: Det skønne Odsherred 1953
Sf 40 Tage Christensen: Det skønne Odsherred 1947
Sf 41 O.C.Nielsen: Kjøbenhavn. Chr. IV's kroning 1935
Sf 42 O.C.Nielsen: Kjøbenhavn. Chr.V's rytterstatue 1936
Sf 43 O.C.Nielsen: Kjøbenhavn. Peter Norden Sølling og bombebøssen 1936
Sf 44 Steffen Linvald: Christianshavn 1948
Sf 45 Frederiksberg kirke 1933 Register, kort
Sf 46 Bremerholms kirke og Holmens menighed 1920 Navneregister
Sf 47 Rigsarkivet: Litteraturfortegnelse til hærafdelinger, korps etc. 1976
Sf 48 Valdemar Stilling: Danske livregiment 1. batailon 1763-1913 1913 Register
Sf 49 J.H.Schultz: Den danske marine 1814-1848, 1. bind 1930
Sf 50 J.H.Schultz: Den danske marine 1814-1848, 4. bind 1932
Sf 51 J.H.Schultz: Den danske marine 1814-1848, 1. del 1950
Sf 52 J.H.Schultz: Den danske marine 1814-1848, 2. del 1950
Sf 53 H.N.Andersen Etatsråd: Tibageblik og udvikling 1952
Sf 54 H.N.Andersen, etatsråd: Det Østasiatiske kompani 1952
Sf 55 OttoLybeck: øresund i Nordens historie 1943
Sf 56 Folkelæsning" 6. årgang 1906/17
Sf 57 Det kongelige danske postvæsen gennem 300 år 1624-1924 1924
Sf 58 Løs mappe med følgende privatarkiver:
Sf 59 Professor Henrich O. Günther Ellinger 1963
Sf 60 Sognepræst Johannes Ferdinand Fenger
Sf 61 Højskoleforstander Carl Frederik Grove, København
Sf 62 Sophus Birket-Smiths, litteraturhistoriker
Sf 63 Frederik Bager, politiker
Sf 64 Jesper Jespersen Bahnson, Krigsminister
Sf 65 Andreas Frederik Asmussen, departementschef
Sf 66 Ernst Johannes Trier, højskoleforstander
Sf 67 Litteratur vejledning for kulturhistoriske provinsmuseer 1951
Tilbage til INDEX.

NEDERSTE HYLDE

ENKELTPERSONER, FORSAT FRA MELLEMSTE HYLDE
Gule 1 Otto Borchsenius: Hans Vilh.Kaalund og Chr. Hviid Brodal 1886
Gule 2 Niels Jeppesen: Harald Kidde 1934
Gule 3 J.Marinus Jensen: Harald Kidde 1928
Gule 4 O.Kirk: Ole Kirk 1888
Gule 5 Marie La Cour Pedersen: Thor Lange 1925 Register
Gule 6 Holger Fr. Rørdam: Klavs Christoffersen Lyskander 1868 Register
Gule 7 H.A.Malling: Erindringer 1894
Gule 8 Morten Borup: Chr. Molbech 1954
Gule 9 Jonas Collin: Otto A. Lowson Mørch 1878
Gule 10 Kristen A. Lange: Grønvald Nielsen 1933
Gule 11 Richard Petersen: Barndom og ungdom 1904
Gule 12 Thomas Thomsen: Knud Rasmussen 1939
Gule 13 Kai Edward Larsen: Jacob Peter Reimers 1927
Gule 14 Andreas Dolleris: Michael Rosing 1923
Gule 15 Bjørn Kornerup: Holger Fr. Rørdam 1930
Gule 16 Peter Schindler: Vejen til Rom 1949
Gule 17 P.L.Skou: Hans Tjellesen Schmidt 1866
Gule 18 Carl E.Simonsen: Af min egen roman 1927
Gule 19 Karl Madsen: P.C.Skovgård 1918
Gule 20 Frederik Nygård: Frederik Sneedorff 1893
Gule 21 Hans Brix: Ambrosius Stub 1960
Gule 22 Tietgen 1895
Tilbage til INDEX.

DIVERSE
Eugene Bagger: Frantz Joseph 1933 Register, stort format
Chr. A. Bøje: Danske guld og sølv smedemester før 1870 1946 Register, stort format
Petroneus: Satyrcon (fra det gamle Rom) 1945 Stort format
Knud Poulsen: Rejse i Spanien 1953 Stort format
Folkelæsning" 6. årgang 1906/07 Stort format
Det kongelige danske postvæsen gennem 300 år 1624-1924 1924 Strort format
Walter Christmas: Kong Georg I 1913 Stort format
Åse Kirchheimer: Den lille Italiener (sprogfører) 1954
P.Kl.Berg: Folkets fremmedordbog 1906
Severin Petersen: Det højere svampeflor 1895
C.B.Thrige: Korstogene til det hellige land 1878
Thora Konstantin-Hansen: Valdeserne i Italien 1909
Udvalget for folkeoplysning: Småstykker 8. bind (Jyllands vestkyst 1864 m. fl.) 1877
Marie Larisch: Mine erindringer fra det Østrigske kejserhof 1913
Åge Friis: Bismarck, ungdomstiden 1815-1848 1909
Joaquin Araras: Franco 1939
E.E,P.Pisdall: Georg I Hellenernes konge 1959
Robert Harvest og Helge Tullinius: Europas fyrstehuse, genealogisk nøgle 1977
J.Østrup: Det nye Ægypten 1929
Karl Elze: Lord Byron 1876
Stephanie af Belgien: Jeg skulle være kejserinde 1936
C.E.Reventlow og V.Lorentzen: Rantzauske borge og herresæder o 16. århundrede 1912
Daniel Bruun: Ungdomsfærd, Kap det gode håb og feltliv i Sahara 1926
A.Mentz og C.Ostenfeld: Billeder af Nordens flora 1923
Johs. Pedersen: Borchs kollegiums historie 1728-1823 1916
Torben W. Langer: Sommerfugles adfærd 1967
Jørgen Jørgensen: Filosofiske forelæsninger 1926
Brevkopibog Stort format
Tilbage til INDEX.